2023. gada 8. dec.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Uz vācu valodas valsts olimpiādes 3. posmu dosies Dāvis Grabovskis, Kārlis Ots un Lukas Krīgers

Smiltenes vidusskolas 10.klases skolnieks Dāvis Grabovskis, 11. klases skolnieks Kārlis Ots un 9. a klases skolnieks Lukas Krīgers uzaicināti uz vācu valodas valsts 53. olimpiādes 3. posma 1. kārtu, kas notiks 13. janvārī Rīgā. Lukasa vācu valodas skolotāja ir Jeļena Dombrovska, bet Dāvim un Kārlim vācu valodu māca skolotāja Janīna Ķergalve.

“Piedalīties olimpiādē man piedāvāja vācu valodas skolotāja,” stāsta Dāvis Grabovskis. “Uztveru to kā iespēju iegūt jaunas zināšanas un arī bonusu nākotnē. Piedalīšanās olimpiādē var dot zināmas priekšrocības, stājoties augstskolā.

Olimpiādes novada kārtā lielākais izaicinājums bija zinātniskie teksti ar terminiem, kurus nevar zināt, ja labi nepārzini konkrēto nozari. Skolotāja Janīna Ķergalve man dod papildu uzdevumus, bet tālākais jau atkarīgs no paša vēlmes strādāt.”

“Zināms, ka viens no 3. posma uzdevumiem būs uzrakstīt eseju. Vajadzēs patrenēties tekstu rakstīšanā. Bet ziemas brīvlaikā gan veltīju laiku arī atpūtai.” Dāvim ļoti patīk būt dabā un lasīt grāmatas.

Ar relaksētu prātu

“Kā izlēmu piedalīties olimpiādē? Man jau no bērnības bijušas labas vācu valodas prasmes, tāpēc skolotāja ieteica pamēģināt. To pašu mudināja arī mamma,” atzīst Kārlis Ots. “Uzdevumi īpaši grūti nebija. Darbu izpildīju ar relaksētu prātu, bez īpaša spiediena tikt uz nākamo olimpiādes kārtu.

Kā notika gatavošanās? – Vācu valodas skolotāja man uzdeva papildu mājas darbus, taču citādi neviens īpaši nemotivēja mācīties vairāk. Šobrīd mazāk lasu grāmatas angļu un latviešu valodā, vairāk – vāciski. Pašlaik tas ir vācu bestsellers “Die säulen der erde’. Bet brīvlaikā gāju arī pastaigāties, klausījos mūziku, skatījos “YouTube” video, lasīju citas grāmatas un mazliet vairāk nekā ikdienā centos paspēlēties ar kaķi, kuram tas šobrīd ļoti svarīgi.”

Pēc vidusskolas Vācijā studēs mehatroniku

Lukas Krīgers  atzīst, ka olimpiādes novada kārtā piedalījies ar lielu interesi. “Esmu piedalījies citu mācību priekšmetu olimpiādēs, bet vācu valodas pirmoreiz,” stāsta Lukas. “Visgrūtākie bija uzdevumi, kuros vajadzēja pārzināt dažādus zinātniskos terminus. Par paveikto ir gandarījums, bet vēl ir arī izaugsmes iespējas… “ 

Ziemas brīvlaikā Lukas ciemojās pie tuviniekiem Vācijā. “Olimpiādes nākamā kārta jau pavisam drīz, tāpēc šonedēļ vairāk jāpastrādā. Eseju rakstīšana nav mana stiprā puse.  Gatavojoties olimpiādes novada kārtai , skolotāja Jeļena  Dombrovska man deva uzdevumus, kurus pats pēc tam mājās mēģināju pildīt. Ja kaut ko nesapratu, prasīju palīdzību vecākiem vai arī starpbrīžos gāju pie skolotājas.”

Pēc pamatskolas Lukas turpinās mācības vidusskolā, bet pēc tam dosies uz Vāciju studēt mehatroniku. Piedalīšanos olimpiādē viņš uzskata par labu iespēju pilnveidot zināšanas vācu valodā.

Teksts: Baiba Vahere

Foto: no personiskā arhīva