2024. gada 24. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Turpinām Ekoskolas aktivitātes

Smiltenes vidusskola par iepriekšējā mācību gadā paveikto saņēmusi Latvijas Ekoskolu sertifikātu! Skolēni arī šogad aktīvi turpina visas līdz šim iesāktās Ekoskolas aktivitātes.

 “Ekoskolu apbalvošanas pasākums notika attālināti. Līdz Starptautiskajam Zaļajam karogam pietrūka pavisam nedaudz. Vairākas ieceres, diemžēl, iztraucēja Covid – 19 ieviestās pārmaiņas,” informē Vija Sokolova, Ekoskolu koordinatore Smiltenes vidusskolā.

“Šobrīd daudz strādājam, lai novērtētu apkārtējo vidi un Ekoskolu idejas iekļautu arī jaunajā mācību saturā. Jaunākie bērni mācību nodarbībās izmanto tuvākajā apkārtnē pieejamos dabas materiālus, no tiem gatavojot dažādas kompozīcijas. Skolēni dodas izzinošās, savstarpēji saliedējošās mācību ekskursijās, iepazīstot tuvāko apkārtni un arī viens otru.”

Klašu un pirmskolas grupiņu arhīvos glabājas daudz skaistu fotogrāfiju no pārgājieniem pa Smiltenes parkiem, kopīgiem atpūtas brīžiem pie Niedrāja ezera un Pilskalna teritorijā.

Smiltenes 2.b klase kopā ar audzinātāju Intu Purgali viesojās Smiltenes kokaudzētavā Launkalnes pagastā, iepazinās ar stādu daudzveidību, izvizinājās ar elektromobīli, priecājās par to, kā dabā ienāk rudens. “Radošajā darbnīcā skolēni no krāsainiem dekoratīvo augu ziediem un lapām pagatavoja košas grāmatzīmes un pēc tam baudīja gardas pusdienas rudens krāsu ieskautajā kokaudzētavas teritorijā,” stāsta skolotāja Purgale.

Mazie “Zaķēni” gāja uz Smiltenes novada bibliotēku, kur iepazinās ar rokdarbnieces Ilzes Hakas adīto dārzeņu izstādi. 5.d klase kopā ar audzinātāju Jeļenu Dombrovsku devās velopārgājienā pa Smilteni un uzzināja, kur dzīvo klasesbiedri.

Klasēs tika pārrunāts – būt videi draudzīgam – tas nozīmē arī cieņpilnu izturēšanos vienam pret otru.

“Kopīgi izstrādājam rīcības plānu,” informē Vija Sokolova. “Lielu vērību pievēršam taupībai – taupām gan ūdeni, gan elektrību. Bērni jau no pirmskolas mācās šķirot atkritumus. Rosinām skolēnus ikdienā pārvietoties ar velosipēdiem un uzturā priekšroku dot ekoloģiski tīriem, pašu audzētiem produktiem.

Pagājušās nedēļas nogalē sākumskolā dažādību ienesa Miķeļdienas tirdziņš, kas, ievērojot piesardzības pasākumus, notika tikai klasēs, bez plašāka pircēju loka.”

Kā raksta Mahātma Gandijs: “Zeme mums nodrošina pietiekami daudz, lai apmierinātu katra cilvēka vajadzības, bet ne katra alkatību.” Palīdzot dabai, mēs palīdzam arī paši sev!

Teksts: Baiba Vahere

Foto: no skolēnu personiskā arhīva