2023. gada 1. apr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Skolēnu līdzpārvaldes pasākums “Pilskalns runā…”

Smiltenes vidusskolai atkal ļoti paveicies ar darbīgu, idejām bagātu un radošu skolēnu līdzpārvaldi! Jauniešu ieceres, kuru ir patiesi daudz un visas – viena par otru aizraujošākas, mazliet iztraucējusi Covid 19 straujā izplatība. Taču to, ka līdzpārvaldes skolēni prot atrast veidu, kā šajā trauksmainajā laikā sagādāt prieku citiem, pārliecinājāmies viņu organizētajā 7.un 8. klašu saliedēšanās pasākumā.

16.oktobrī Smiltenes pilskalnu pieskandināja skolēnu smiekli un pozitīvā enerģija. Un mežs viņiem atbildēja – ar savu brīnišķīgo auru, leģendām un stāstiem, ļaujot līdzpārvaldes jauniešu sarūpētajām aktivitātēm izvērsties elpu aizraujošā pasākumā.

Satikušies pie Lāčplēša statujas, skolēni devās uz līdzpārvaldes “būvētajām” stacijām. Tajās veiktie pārbaudījumi rosināja viņus pasmaidīt, būt savstarpēji saliedētiem, draudzīgiem, radošiem, veikliem un gudriem. Mežā viņi satikās ar dažādiem folkloras tēliem un multiplikācijas filmu varoņiem. Tos iepazīstot, izrādījās, ka Sarkangalvīte reizēm var būt despotiska, bet Vilks – labsirdības iemiesojums, eņģelis – lecīgs un izaicinošs, prieks reizēm ir skumjš, bet bēdas – priecīgas. Šreks, nonācis Smiltenes pilskalnā, pārvērtās par bargu un prasīgu sporta skolotāju. Kā ar to sadzīvot? – Vienkārši pieņemt, kā arī dzīvē ne vienmēr viss ir iepriekš paredzams un visvieglāk ar jauniem izaicinājumiem tiek galā atjautīgākie, pārmaiņām un dažādībai atvērtie…

Lai pasākums netraucētu mācības un tiktu ievēroti valstī noteiktie drošības pasākumi, katrai klasei un aktivitātei bija atvēlēts savs noteikts laiks.

“Pasākuma atslēgas vārdi bija atbildība un sadarbība,” stāsta Smiltenes vidusskolas skolēnu līdzpārvaldes koordinatore, skolotāja Aiga Sorokina, no sirds priecājoties par jauniešu milzīgo atdevi, plānojot un organizējot pasākumu. Skolotāja saka arī vissirsnīgāko paldies visiem 7.un 8.klašu audzinātājiem, kuri izbrīvēja laiku, lai kopā ar saviem skolēniem izietu pilskalna stacijas. Aiga Sorokina ļoti augstu novērtē līdzpārvaldes jauniešu radošumu – pasākums neapgrūtināja ne skolas, ne skolēnu budžetu, vienlaikus parādot – lai kopā ar draugiem jauki pavadītu laiku, ne vienmēr vajadzīga nauda.

“Pasākuma beigās neviens neinteresējās, kā viņu komandai gājis, salīdzinot ar citiem. Skolēni tā arī teica: mēs visi jūtamies kā uzvarētāji, jo esam labi kopā pavadījuši laiku, izskrējušies, atpūtušies. Sacensību gars ir labs, bet lai cilvēks justos laimīgs, viņam nevajag būt pārākam par citiem.

Īpaši par to nedomājot, šajā neformālās izglītības pasākumā ienāca kompetencēs balstītās izglītības galvenās vērtības: radošums, atbildība, spēja kopā risināt problēmas, sadarbība un kritiskā domāšana. Pildot pilskalna staciju uzdevumus, skolēniem vajadzēja likt lietā loģisko domāšanu, zināšanas matemātikā un fizikā. Tāpat novārtā netika atstāta arī teātra māksla un aktierspēle. Pasākuma laikā tapa vairāki brīnišķīgi dzejoļi un vecais pilskalns tika pieskandināts ar jautrām dziesmām.”

“Patiešām brīnišķīgs pasākums! Brīvlaikā būs, ko atcerēties,” atzina skolēni. Laimīgi par skolas biedriem sagādāto prieku bija arī līdzpārvaldes jaunieši.

To, ka skolēni pasākumā bijuši atbildīgi ne vien viens pret otru, bet arī dabu, apliecināja fakts, ka pēc tā, izstaigājot pilskalna teritoriju, līdzpārvaldes jaunieši zemē neatrada neko tādu, kas piesārņo vidi. Paldies viņiem par košo pasākumu!

Teksts: Baiba Vahere

Foto: no skolēnu personiskā arhīva