2024. gada 27. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Latviešu pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos

2024. gada 21. martā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā norisinājās skolēnu pētnieciski radošo darbu konkursa “Latviešu pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos” noslēguma pasākums. Pasākumā piedalījās 11 skolēni ar 8 darbiem. Puse no tiem bija pētnieciskie darbi, un puse bija radošie darbi.

No Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas piedalījās 9. klases skolniece Megija Ziemiņa ar pētniecisko darbu “Traģiskie gadi Arvīda Kritnera un viņa tuvinieku Zālīšu ģimenē”. Megija rakstīja par savu vecvectēvu Arvīdu Kritneru un viņa sievas Olgas (Megijas vecvecmāmiņas) māsu Mildu un brāli Eduardu Zālīšiem, kuri par sniegto atbalstu nacionālajiem partizāniem, tika arestēti, notiesāti un izsūtīti uz GULAGa nometnēm uz 10 gadiem.

Lai veiktu pētījumu, Megija devās uz Latvijas Valsts arhīvu, lai iepazītos ar politiskās prāvas lietu, kā arī intervēja savu vecmāmiņu Aiju.

Megija veiksmīgi prezentēja savu darbu un saņēma žūrijas pateicību un balvas. Megijas darbs arī tika izvirzīts uz starptautisko konferenci Paidē, Igaunijā, jūlija sākumā. Taču vislielākais ieguvums ir vecvectēva dzīves ceļa noskaidrošana un saglabāšana dzimtas vēsturē.

Līga Bukovska

Foto: L. Bukovska, L. Felša