2024. gada 24. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Izglītojošas nodarbības par drošību

Šonedēļ Smiltenes vidusskolā ESF projekta nr. 9.2.4.1 “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros notika izglītojošas nodarbības par traumatisma profilaksi. Tās vadīja SIA “Izglītības pasākumi” lektore Annija Albertiņa.

Lekciju ciklu visa Latvijā uzsākusi Veselības ministrija ar mērķi izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus par drošību, biežākajiem traumatisma veidiem, traumu gūšanas apstākļiem un nepieciešamajiem profilakses pasākumiem.

“Nodarbības sagatavotas atbilstoši bērnu vecumam,” stāsta Annija Albertiņa.  “Ar mazākiem bērniem lielākoties darbojamies praktiski. Gan pirmsskolas, gan sākumskolas nodarbībās dominē spēļu elementi. Ar visu vecumu bērniem un jauniešiem runājam par attiecīgajam vecuma posmam raksturīgākajiem traumatisma veidiem, riskiem un sekām.

Pusaudžiem un jauniešiem nodarbības laikā tiek doti tematiskie uzdevumi, pēc tam notiek diskusijas par viņiem aktuāliem, ar drošību saistītiem jautājumiem.

Latvijā, īpaši vasaras mēnešos, bērnu un jauniešu traumatisms ir viena no būtiskākajām veselības problēmām. Tāpēc par to runāt nekad nav par daudz,”uzskata Annija Albertiņa.

Kādi ir biežāk sastopamie traumu cēloņi? – Joprojām kritieni, apdegumi, dzīvnieku kodumi, izvairīšanās no drošības aprīkojuma lietošanas, narkotisko vielu lietošana, pārgalvīga uzvedība (vasarā visbiežāk ūdenstilpņu tuvumā), kas nereti beidzas ļoti traģiski.  Bērni bieži gūst traumas, neievērojot drošību uz batuta – sakāpj uz tā vienlaikus vairāki, noņem apmali, spēlē uz batuta dažādas spēles, kas bieži beidzas ar smagām traumām.  “Mazāki bērni nereti gūst traumas neuzmanības dēļ un krītot. Ļoti bieži kritiens no velosipēda, skrejriteņa nebeigtos ar savainojumiem, ja būtu lietots vajadzīgais aprīkojums. Neuzmanīgas rīcības rezultātā bērni un jaunieši bieži gūst arī apdegumus. Vasarā tas visbiežāk notiek, rīkojot piknikus ar ugunskuriem, gaļas un maršmelovu cepšanu. Tāpat būtiski bērnus un jauniešus informēt par vēlamo uzvedību, sastopoties ar klaiņojošiem dzīvniekiem.

Vecāko klašu skolēni bieži gūst traumas ar elektriskajiem skūteriem. Droša vide un uzvedība ir pirmie priekšnoteikumi, lai izvairītos no traumatisma,” atzīst Annija Albertiņam, vēlam ikvienam bērnam un jaunietim piedzīvojumiem bagātu, bet drošu pavasari un vasaru.

Baiba Vahere