2024. gada 27. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Atklāj piemiņas plāksni bijušajam direktoram Elmāram Blīgznam

3.novembrī, pie Smiltenes vidusskolas ēkas Dakteru ielā 27 tika atklāta piemiņas plāksne bijušajam skolas direktoram Elmāram Blīgznam. Viņa vadībā Smiltenes vidusskola pēckara gados kļuva par pilsētas kultūras un mākslas centru.
Pirms 52 gadiem – 1967. gada 3.novembrī Elmārs Blīgzna tika aizsaukts mūžībā. Taču kolēģu, skolēnu, viņu vecāku un ļoti daudzu smilteniešu atmiņās viņš vienmēr paliks kā izcila personība, kura stāvēja pāri komunistiskā režīma ideoloģijai, motivēja izvirzīt un sasniegt augstus mērķus, nekad neaizmirstot pamatvērtības – godīgumu un izglītību. Pie skolas pulcējās daudz direktora laikabiedru, viņa bijušie kolēģi un audzēkņi, kuru atmiņas kliedēja drēgnos rudens vējus un lietus mākoņus. Tiem, kuri mīl, ciena un novērtē stipras personības, vienmēr ir gaisma, kurā sildīties un iedvesmoties…
Piemiņas plāksne izgatavota par biedrības “Sabiedrības izaugsmei” savāktajiem ziedojumiem. Tās atklāšanā piedalījās arī bareljefa autors, mākslinieks Jānis Strupulis.
“Šī piemiņas plāksne ir pateicība direktoram Elmāram Blīgznam, viņa lolotajai skolai un skolotāju komandai par to, ka viņi grūtajos pēckara gados spēja izveidot tik izcilu izglītības iestādi! Piemiņas plāksne ir arī dāvana Latvijas simtgadei un apliecinājums tam, ko mēs, latvieši, varam izdarīt, ja vadāmies pēc gaišām domām, ja mums ir svešs provinciālisms,” piemiņas pasākumā teica biedrības “Sabiedrības izaugsmei” valdes loceklis Jānis Siliņš.
“Viens no Elmāra Blīgznas kredo bija “Mēs esam pārāk maza tauta, lai varētu atļauties nemācīties!” Šai paradigmai vajadzētu būt katra jaunās paaudzes skolēna “cietajā diskā”. Lai Elmāra Blīgznas popularizētās vērtības un viņa laikā iedibinātās tradīcijas stiprina un iedvesmo arī tagadējo skolas kolektīvu un skolēnus,” vēl Jānis Siliņš.
“Mūsu valsti, novadu, pilsētu un pagastu veido stipri, gudri un mērķtiecīgi cilvēki, kuri savā dzīvē cenšas paveikt daudz vairāk, nekā to prasa viņu ikdienas pienākumi,” klātesošos uzrunāja Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis. “Viņu paveiktie darbi atstājuši pēdas, kas dod spēku, enerģiju un ir labs piemērs nākamajām paaudzēm. Liels paldies piemiņas plāksnes idejas autoriem, kuri stāvēja novadā par šo svēto lietu! Viņu atstātais mantojums mums jāprot prasmīgi izmantot, pilnveidojot sevi un attīstot mūsu sabiedrību.”
“Uzsākot darbu Smiltenes vidusskolā, es ar vislielāko cieņu klausījos stāstos par jums, mīļie skolotāji, Elmāra Blīgznas laikabiedri,” piemiņas plāksnes atklāšanā teica skolas direktore Ilze Vergina. “Par jums, kuri šeit mācījušies, par tiem cilvēkiem, kuri guvuši pamatīgumu no tā laika, par kuru teicām: “Tā bija cita vara, tie bija citi laiki.” Taču izauga kārtīgi un stipri cilvēki. Daudz esmu domājusi par to, kā Elmārs Blīgzna tik sarežģītā laikā spēja nosargāt latvietību un brīvību. Viņam bija viņa pamatīgā, pirmās brīvvalsts laika izglītība un teātris, jo tas vienmēr bijis nepieradināms. Tajā varēja spēlēt to, ko direktors tajā brīdī juta un vēlējos nodot tālāk citiem. Zinu, ka katru rītu šeit ienākot skolā, ir kāds, kurš mūs ar acīm samīļo. Tāds, kas dod spēku un gaišumu. Stipra skola ar gudriem, zinātkāriem bērniem – tas ir mūsu visu mūsu kopīgais sapnis.
Skolotāja Dzidra Nātra stāstīja – dienā, kad mūžībā pavadīja direktoru Elmāru Blīgznu, lija lietus. Arī šodien līst. Tāpēc simboliski vēlos jums, Siliņa kungs un jums, Strupuļa kungs, uzdāvināt Smiltenes vidusskolas lietussargus. Lai tie lietainajās un drēgnajās rudens dienās rada omulības sajūtu un atgādina par mūsu skolu…”
Paldies vīru korim “Baltie bērzi” un Valmieras mūzikas skolas audzēknim Silvaram Ritvaram Malceniekam par pasākuma brīnišķīgo muzikālo daļu!
Elmāra Blīgznas laikabiedru atmiņas veido būtisku mūsu valsts vēstures daļu. Tās raksturo vērtības, kas Latviju veido par stipru un neatkarīgu valsti. Tāpēc šos atmiņu stāstus iecerēts savākt un apkopot.

Baiba Vahere

[Best_Wordpress_Gallery id=”51″ gal_title=”Atklāj piemiņas plāksni bijušajam direktoram Elmāram Blīgznam”]