2022. gada 27. aug.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Vides izglītība ar jauniem izaicinājumiem un teicamiem rezultātiem

Dabas un tehnoloģiju parks “URDA” (URDA), kas ir SIA “ZAAO” (ZAAO) vides izglītības realizēšanas vieta, noslēdz mācību gadu. Tas aizvadīts pielāgojoties esošajai situācijai – atrodot efektīvus veidus attālinātām nodarbībām un iedrošinot iesaistīties vides izziņā, saņemot norādes interneta vidē.

 

URDA vadītāja Arita Smalkā-Boriseviča: “Šis mācību gads mums visiem bijis izaicinājumu pilns un novērtējam, ka gan skolas, gan pirmsskolas spēja pielāgoties un mācīties par vidi arī tiešsaistē un ka interese par vides jautājumiem nebūt nemazinājās. Arī aktivitāte URDA rīkotajās akcijās parādīja, ka izglītības iestādes ir un būs gatavas pētīt un doties dabā, mācīties par vidi arī neierastākā veidā. Lai gan šobrīd vēl nav skaidrs vai rudenī varēsim tikties klātienē, mēs jau plānojama jaunus izaicinājumus, lai kopā mācītos un pētītu.”

 

Šogad neizpaliek skolēnu un pedagogu godināšana par kopā paveikto. URDAS komanda steidz nogādāt dāvanu kartes, pārsteigumu balvas un atbalstītāju dāvanas uz aktīvākajām izglītības iestādēm, kuras gan vākušas pārstrādei makulatūru un PET pudeles, gan pildījušas vides izglītības pedagogu izstrādātos uzdevumus, cilvēka un vides mijiedarbības izprašanai.

 

 

Konkursu laureāti:

 

Akcijā pirmsskolēniem  “Dārgumu medības” tika pētītas sliekas, radošās izpausmēs veidojot tās no papīra, māla, auduma, veidots arī komposts, kurā audzēt sliekas. Pētīti atkritumi un to sadalīšanās, rudenī tos aprokot un izrokot pavasarī. Akcijā piedalījās izglītības iestādes no vienas pilsētas un deviņiem novadiem.

 

URDAS žūrija noteikusi divus uzvarētājus: Apes pirmsskolas izglītības iestādes “Vāverīte” grupa “Vāverēni” un Trikātas pamatskolas pirmsskolas izglītības grupas grupiņa “Zaķēni”, savukārt Facebook balsojumā uzvarētājs ir – Līvu pirmsskolas izglītības iestāde grupa “Kastanīši” un Cēsu 4.pirmsskolas izglītības iestādes grupa “Ķipari”.

 

Akcijā “Dabai labu darīt” tika vākti pārstrādei derīgi materiāli. Kopumā savāktas 113,3 tonnas makulatūras un 176,5 m3 PET pudeles. Akcijā piedalījās 4219 izglītojamie no 52 izglītības iestādēm.

 

Kategorijā – skolas pēc savāktā apjoma:

1.vieta Valmieras Viestura vidusskola 17,02 tonnas,

2.vieta Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas Izglītības programmu realizēšanas vieta Vidagā 5,05 tonnas,

3.vieta Jaunpiebalgas vidusskola 4,68 t.

Kategorijā – pirmsskolas izglītības iestādes pēc savāktā apjoma:

1.vieta Smiltenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Pīlādzītis” 4,66 tonnas,

2.vieta Valkas pirmsskolas izglītības iestāde (iepriekš PII “Pumpuriņš”) 4,3 tonnas,

3.vieta pirmsskolas izglītības iestāde “Auseklītis” Kocēnos 3,8 tonnas.

Kategorijā – skolās lielākais apjoms uz vienu skolēnu:

1.vieta Launkalnes sākumskola 0,05 tonnas uz vienu skolēnu,

2.vieta Skujenes pamatskola 0,048 tonnas uz vienu skolēnu,

3.vieta Rāmuļu pamatskola 0,03 tonnas uz vienu skolēnu.

 

Kategorijā – pirmsskolas izglītības iestādēs lielākais apjoms uz vienu bērnu:

1.vieta Salacgrīvas pirmsskolas izglītības iestādes “Vilnītis”  filiāle Korģenē 0,19 tonnas uz vienu skolēnu,

2.vieta Trapenes sākumskolas pirmsskolas izglītības grupa 0,1 tonnas uz vienu skolēnu,

3.vieta Strenču novada pirmsskolas izglītības iestādes “Minkāns” 0,06 tonnas uz vienu skolēnu.

 

Akcijā 1.-6.klašu skolēniem “Atklāj kopā ar Skudru Urdu” bija jāveic eksperimenti par ūdeni. Tajā piedalījās izglītība iestādes no vienas pilsētas un sešiem novadiem.

 

Izlozes kārtībā uzvarētāji: Limbažu novada Umurgas pamatskolas 3.klase, Valmieras sākumskolas 3.b klase, Amatas novada Amatas pamatskolas 6.klase.  

 

 

DTP “URDA” video sveiciens https://www.youtube.com/watch?v=QsT2QLHkJLc&t=25s

 

 

Atgādinām, ka pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums ZAAO jau 20 gadus realizē vides izglītības aktivitātes, lai dažādām interešu grupām dotu iespēju caur radošām un izzinošām aktivitātēm izprast cilvēka un vides mijiedarbību, kā arī uzrunātu līdzdalībai vides kvalitātes uzlabošanā.

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Leimane

SIA “ZAAO” sabiedrisko attiecību speciāliste