2023. gada 8. dec.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Variņu pamatskolai sanāk!

No mācībām koka būdiņā par vietējo gaismas pili, un tas viss pateicoties ļaužu vēlmei tapt gudrākiem – tāds ir Variņu pamatskolas stāsts. Skolas saime nav ļoti liela, taču spēcīga, ģimeniska, saliedēta. Labbūtības atslēga ir cieša sadarbība ar vecākiem, pozitīvs un atbalstošs mikroklimats skolas darbinieku vidū, spēja apvienoties, aizstāvēt vienam otru un savas intereses.

Izglītošanās Variņu pusē sākās pirms vairāk nekā 160 gadiem, kad ceļa Ūdrupe-Palsmane malā sāka mācīt vietējo zemnieku bērnus. 1876. gadā Ķempos izglītošanās vajadzībām uzcelta neliela koka māja, bet divus gadus vēlāk, pateicoties zemnieku atbalstam – mūra ēka. Pamatakmens skolai, ko pazīstam šodien, likts 1974. gadā, ekspluatācijā tā nodota 3 gadus vēlāk. Ēka ir unikāla, jo celta spoguļattēlā.

Variņu pagasts ir viens no jaunākajiem Latvijā, tas, šķiet, visvairāk asociējas ar lauksaimniecību un dabas bagātībām. Tā klātesamība, kā arī vietējo uzņēmēju labestība, devusi Variņu skolas bērniem īpašu programmu “Skolas auglis” – trīs reizes nedēļā viņi mielojas ar gardajiem un veselīgajiem Palsmanes pagasta zemnieku saimniecības “Veccepļi” āboliem. Ar ko vēl skola var lepoties? Noteikti arī savu jauno, moderno sporta kompleksu, kurā ir gan sporta zāle ar iezīmētiem basketbola, volejbola, rokasbumbas laukumiem un telpu futbolam, gan diviem volejbola laukumiem.

Šajā mācību gadā Variņu pamatskolā mācās 56 bērni un jaunieši, bet bērnudārzā savas pirmās prasmes un iemaņas apgūst 27 mazuļi. Jaunums – skolai ir savs logopēds, kas ļaus savlaicīgi konstatēt un labot runas traucējumus bērniem.

Būtiskas pārmaiņas tieši mazākajiem – pirmsskolas izglītības grupas, kas agrāk bija izvietotas citā ēkā, Oktobra ielā 5,  ir pārvietotas uz pamatskolas telpām. Tagad dienu dienā, plecu pie pleca vadīs, kopā augs un zināšanas vairos vietējie bērni, sākot ar pašiem mazākiem, līdz staltajiem, iznesīgajiem pusaudžiem – kā viena liela saime. Un tieši tā jau arī ir viena no lietām, ar ko visvairāk lepojas Variņu pamatskola – ģimeniskums, māju sajūta ikvienam skolēnam. Šī gada viens no galvenajiem uzdevumiem būs palīdzēt jaunpienācējiem pierast un pieņemt jauno vidi.

Variņu pamatskolas direktore Taiga Kalniņa sūta sirsnīgus vēlējumus ikvienam: “Skolēniem novēlu gūt mācīšanās prieku, ko sniedz jaunas zināšanas, iespējams, atklāt jauna pētnieka garu, būt radošiem, ļaut vaļu fantāzijai un brīvam domas lidojumam! Apjaust, ka šķietami neiespējamais ir iespējams! Neapstāties, ja pie pirmā mēģinājuma eksperiments neizdodas! Neklausīties skeptiķos un noliedzējos, bet rīkoties apņēmīgi, ar pārliecību! Ticiet – būs, kas seko! Mācīties no gudrajiem, sniedziet padomu, ja to prasa! Izziniet jauno, veriet vaļā jaunus apvāršņus, ko sniegs skola, skolotājs un zināšanas. Apzinieties, ka viss, ko darāt, ir paša labā un ka ieguldītais darbs nesīs augļus!”

Mācībspēkiem viņa vēl izturību šajā pārmaiņu gadā, spēt iedvesmot un aizraut līdz šim nezināmajā, atklāt, ka šķietami sarežģītais ir vienkāršs, kā arī gūt gandarījumu no paveiktā, rūpējoties par bērnu kvalitatīvu izglītību, izturību un radošumu! Savukārt vecākiem viņa teic šādi: “Lai nepietrūkst spēka, pacietības un izpratnes, vadot savus bērnus skolas gaitās, būt atbalstam jūsu bērna īstā “Es” meklējumos. Esiet labākais draugs un padomdevējs. Ļaujiet eksperimentēt, izzināt jauno ar apdomu. Māciet visgrūtāko dzīvē – atbildību. Pret jauno personību izturieties ar cieņu un atbalstu. Lai mīlestība un rūpes ir skolēna drošās mājas un patvērums grūtajos brīžos!”

 

Madara Mūrniece-Krūmiņa

Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas un mārketinga speciāliste