2024. gada 27. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Vai zināt, kā garšo ceriņu saldējums un rabarberu tēja un kā izprintēt 3D audzinātāju?

Atbildi uz šo jautājumu atrada Grundzāles pamatskolas 9. klases skolēni, kad aprīļa beigās devās divu dienu mācību ekskursijā uz Jelgavu un Dobeli, lai radītu lielāku interesi par STEAM priekšmetu apguvi skolā.

Jelgavā apmeklējām Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, iepazināmies ar tās piedāvātajām pamatstudiju programmām; bijām mācību telpās, iepazināmies ar jaunākajām tehnoloģijas iekārtām un tās izmēģinājām. Te tapa audzinātājas 3D modelis.

Katra bērna kārums – konfekte, īpaši karamele. “Karameļu darbnīcas” īpašniece dalījās savas uzņēmējdarbības pieredzē no tās pirmsākumiem līdz šodienai. Redzējām, kā tiek veidota karameļu masa, un ikkatrs izgatavojām savu īpašo karameli.

Būt šajā novadā un neapmeklēt “Pikšas”? Muzejs veidots kā 20. gs. 30. gadu lauku sēta, kas raksturo arī Latvijas zemkopības attīstību šajā laika posmā. Par Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeju skolēni saka: “Sajutos tā, it kā būtu iejuties prezidenta dzīvē, un iejutos tajā laikā”.

Biežāk rudeņos, kad saslimstam, veikalos iegādājamies z/s “Rūķīšu tējas”, tā ir Latvijā lielākā ārstniecības augu audzētāja un zāļu tēju ražotāja. Uzzinājām, kā šī uzņēmējdarbība ir sākta un cik daudz ir jāiegulda no auga sēšanas līdz pārdošanai. Te sasildījāmies ar rabarberu tēju. Iesakām mājās pamēģināt pašiem.

Penkules pagasta “Ielejās” paši gatavojām sev ziepes, izmantojām materiālus katrs pēc savām izjūtām. Secinājām, lai arī maza, tomēr uzņēmējdarbība. Savukārt “Pokaiņu mežs” mūs pārsteidza ar savu pievilcīgo ainaviskumu, mieru un pastaigu takām.

Staigājām pa Dobeles pilsētas vēsturisko centru. 1495. gadā veidotais pilsētas tirgus vairākkārt mainījis savu funkciju, taču pēc rekonstrukcijas 2011. gadā atguvis vēsturisko izskatu. Vērojām senatnes arhitektūras celtnes, ielas bruģētas ar vietējo laukakmeni.

Pēdējā mūsu apmeklējuma vieta – “Dobeles ceriņi”. Dārzkopības institūts. Vieta, kur ir viena no lielākajām ceriņu kolekcijām Eiropā. Dārzkopības institūtā bioloģe Katrīna iepazīstināja mūs ne tikai ar institūta telpām un iekārtām, bet arī ļoti detalizēti sniedza informāciju par jaunākajiem sasniegumiem un to norises gaitu pētniecības jomā. Šajā institūtā veic pētniecību ne tikai augu selekcijā, bet arī pārtikas produktiem, kas nepieciešami cilvēkiem uzturā, piemēram, drīzumā būs pieejams sojas pieniņa jogurts. Un te mūs pārsteidza ceriņu un pīlādžu saldējums.

Pēc tik intensīvas ekskursijas skolēni aptaujā atzina, ka tā palīdzēja ne tikai saskatīt skolā mācīto STEAM priekšmetu zināšanu noderīgumu ikdienas dzīvē un uzlaboja skolēnu izpratni par zinātni, tehnoloģijām, bet arī veicināja interesi par dziļāku dabaszinātņu priekšmetu apguvi skolā un palīdzēja ieraudzīt uzņēmējdarbības iespējas laukos.

Ekskursija tika daļēji finansēta no “Erasmus+” projekta “No skolas uz lauku saimniecību” līdzekļiem.

Sagatavoja: skolotāja Inese Āboliņa sadarbībā ar projektu koordinatori Daci Kalniņu