2024. gada 24. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Stiprinot piederību Latvijas zemei un tautai…

17.novembrī, Valsts svētku priekšvakarā, Smiltenes vidusskolas skolēni iedziedāja un ar dzejas rindām godināja svētkus Latvijai. 4. – 12.klašu skolēni noskatījās režisores Gitas Skadiņas izrādes “Jūlijs” pirmo cēlienu – par mazo puiku Jūliju, kurš izauga kopā ar Latvijas valsti.

Šajā laikā, kad satraukti sekojam līdzi notikumiem pasaulē, īpaši būtiski nezaudēt ticību labā pārlaicīgajai uzvarai, ko varam stiprināt ļoti dažādi. Latvijas vēsture apliecina mūsu tautas milzīgo gara spēku un radošumu, kas vairākkārt vainagojies ar šķietami neiespējamo.

Stiprai valstij nepieciešama vienota tauta!

“Es domāju, ka mēs šodien varam būt laimīgi, jo dzīvojam daudz labāk, nekā Jūlijs, par kuru vēsta izrāde,” skolēnus un kolēģus uzrunāja Smiltenes vidusskolas direktore Inguna Kondratjeva. “Mēs varam būt laimīgi, jo dzīvojam brīvā Latvijā, kuru veido stipri cilvēki. Mēs dzīvojam vastī, kura ir bagāta ar savu kultūru un vēsturi, senām tradīcijām un ļoti skaistu, brīnišķīgu dabu. Bet tas viss nebūtu iespējams, ja mēs visi kopā nesadarbotos. Šis ir ļoti sarežģīts laiks. Es jums novēlu mazāk izmantot viedierīces, jo laiks sociālajos tīklos paiet neticami ātri un tas bieži vien mūs sadala informācijas “burbuļos”.  Bet, lai būtu stipra valsts, nepieciešama arī vienota tauta. Tāpēc cienām un lepojamies ar savu valodu! Vairāk komunicējam viens ar otru un dalāmies pozitīvajās un skaistajās atmiņās un piedzīvojumos!  Mēs šobrīd svinam Latvijas 105. dzimšanas dienu. Es aicinu jūs katru valsts svētku dienā iedegt svecīti, apsēsties pie svētku galda un būt kopā ar savu ģimeni! Lai mūsu mīlestība, apņēmība un godprātīgs ikdienas darbs veido stipru skolu, novadu un Latviju! Lai skaisti, gaiši un mīļi mums šie svētki!”

Mainās tehnoloģijas, bet ne cilvēka sirds…

“Man prieks jūs šeit satikt tik kuplā skaitā, tik skaistus un svinīgus! Tas nozīmē, ka mums, kuriem jau pāri 50, 60 un vairāk, būs ļoti laba maiņa,” skolēnus uzrunāja režisore Gita Skadiņa, kura valsts svētkos saņēma Smiltenes novada pašvaldības apbalvojumu “Gada cilvēks kultūrā”. “Jūs šodien redzēsiet darbu, kura pamatā ir 1905.gadā dzimušā Otto Jūlija Ciemiņa dienasgrāmata. Tas ir stāsts par mūsu valsts vēsturi no bērna skatu punkta, jo Jūlijs izauga kopā ar Latvijas valsti.

Kad pagājušajā gadā kopā ar Blomes teātra aktieriem bijām Užavā, otrā dienā pēc izrādes aizgājām līdz jūrmalai un iegājām arī  vecajos kapos. Un svētsvinīgi apklusām – tur dusēja visi, par kuriem vēsta šī izrāde. Pirmo atradām skolotāja Jāņa Drēbes kapiņu. Skaisti sakoptu. Tātad mēs protam cienīt savus priekšgājējus, tos kuri izcīnīja, lai šodien varam dzīvot brīvā Latvijā.

Mainās laiki un tehnoloģijas, bet cilvēka sirds un vērtības, par kurām vēsta šī izrāde, paliek nemainīgas.”

Izrādes pirmais cēliens noslēdzas ar simbolisku vēlējumu mazajam Jūlijam: “Kamēr tu esi mazs, par tevi gādā tēvs un māte. Kad tu nostāsties uz savām kājām, tev būs jāgādā par citiem. Kad tev vajadzēs padomu un palīdzību, tev nebūs to, kur ņemt, kā tikai savā sirdī. Tur tu atradīsi padomu un palīdzību!”

Svētku pasākumā ar patriotiskām un mums visiem mīļām dziesmām uzstājās 2.- 3.klašu koris ( diriģente Eva Uldriķe, koncertmeistare Inguna Balode), 4. – 6.klašu dziedošie kolektīvi (vadītāja Solvita Posse, koncertmeistare Inga Strazdiņa), vidusskolas jauniešu koris lido (diriģents Imants Točs, menedžere Solvita Posse). Paldies arī Smiltenes vidusskolas absolventa Kārlim Sīmanim un viņa mammai – viljoniecei Ingai Sīmanei par muzikālu pārsteigumu sākumskolas bērniem!

Lai mūsu tautai tik svarīgie svētki rosina biežāk pulcēties kopā dzimtas, stiprina piederību mūsu zemei un tautai, smeļoties zināšanas senču gudrībā, dod spēku pārvarēt visas grūtības!

Teksts un foto: Baiba Vahere