2023. gada 30. sept.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Starp skolu un mājām – drošība jaunā mācību gada sākumā

Vasara, tostarp skolēnu brīvdienas, paskrējušas vēja spārniem. Bērni drīz atgriezīsies skolās, tāpēc Smiltenes novada Pašvaldības policija aicina vecākus rūpīgi pārrunāt drošības jautājumus, īpaši par drošību uz ceļa. Ieteicams kopā ar mazākajiem bērniem veikt drošo maršrutu uz skolu un atpakaļ.

Maršruta izvēle

Izvēlēties drošu maršrutu, ņemot vērā ceļa posmu, ietves esamību, vietas, kur šķērsot ielu, privātmājas ar suņiem, kas mēdz uzriet garāmgājējiem, ūdens tilpes un mazo personību! Lai bērns vieglāk atcerētos maršrutu, ir ieteicams to sadalīt vairākos posmos un izcelt svarīgākās detaļas un objektus, kas bērnam var palīdzēt to atcerēties (veikals, baznīca, akmens pie pagrieziena u.c.). Katrā maršruta posmā vajadzētu identificēt galvenos drošības riskus, piemēram, gājēju pārejas šķērsošana, ietves drošā un nedrošā puse, bīstamākie ceļu posmi, apmaldīšanās u.c. Vienlaikus vecākiem ir jāpastāsta bērniem, kā rīkoties un izvairīties no drošības riskiem, kāpēc tie ir bīstami, kur un kā meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama.

Ceļu satiksme

Atgādinām, ka iela ir jāšķērso pa gājēju pāreju, vai labi pārredzamā vietā. Vienmēr pirms ceļa šķērsošanas ir jāpaskatās pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Tāpat ir jāpārliecinās, vai visi transportlīdzekļi patiešām ir apstājušies. Ceļu nedrīkst šķērsot vietā, kur ir nožogojums vai barjera.

Svarīgi, lai bērns visu savu uzmanību veltītu apkārt notiekošajam – lai redzētu un dzirdētu, kas notiek. Maršruta veikšanas laikā nevajadzētu lietot mobilo tālruni: spēlēt spēles, rakstīt īsziņas, pētīt sociālo tīklu ierakstus, austiņās klausīties mūziku u. tml. Un būtiski – nekad nevajag steigties!

Tumšākā laikā obligāti ir jālieto gaismu atstarojošs apģērbs vai veste. Gadījumā, ja bērns brauc ar velosipēdu, jāatceras, ka galvā obligāti ir jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem, un bremzēm jābūt darba kārtībā.

Neparedzētas situācijas

Ikdienā var gadīties neierastas situācijas, kad bērns nokavē autobusu, pazaudē biļeti vai mobilo telefonu, apmaldas vai satiek svešiniekus. Svarīgi iegaumēt – ja vecāki iepriekš ar bērnu būs pārrunājuši rīcību dažādās situācijās situācijās, pastāv lielāka iespēja, ka viņš satraukumā zinās, kā rīkoties, un neapjuks. Jāpārliecinās, vai mazais drosminieks zina nosaukt savas mammas un tēta vārdu, uzvārdu, telefona numuru un adresi, lai nepieciešamības gadījumā dienesti ar viņiem var sazināties.

Tāpat arī, lūdzam vecākus ik vakaru pārrunāt ar bērniem dienas notikumus, jo tā laikā var uzzināt un turpmāk novērst iespējamas nelaimes un nevēlamus gadījumus!

 

Smiltenes novada Pašvaldības policija ikvienam vēl aizraujošu un drošu jauno mācību gadu!

 

Egija Cekula

Smiltenes novada Pašvaldības policijas priekšiniece

 

Laura Grīnvalde

Smiltenes novada komunikācijas speciāliste