2023. gada 29. sept.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Smiltenes vidusskola stiprina draudzību ar Villihas ģimnāziju

Smiltenes vidusskolā pirms Lieldienām viesojās skolēni no Villihas ģimnāzijas. Smiltenes sadarbība ar Villihu ilgst jau vairāk nekā 25 gadus. Pagājušā gada pavasarī svinīgā ceremonijā tika parakstīts skolu partnerlīgums starp Smiltenes vidusskolu un Villihas ģimnāziju, kā arī sadraudzības partnerlīgums starp abām pašvaldībām. Draudzība skolēnu ikdienā ienesusi daudz skaistu mirkļu un pavērusi iespēju paplašināt redzesloku.

Pirmajā satikšanās dienā – iepazīšanās pasākumā notika viktorīna par Eiropu. Skolēni viens otram rādīja prezentācijas “Kas ir Eiropa mums?” Jaunieši iepazinās ar Smiltenes vidusskolas tuvāko apkārtni un no dabā atrastajiem olīšiem, ziediņiem, zariņiem un citiem dabas materiāliem veidoja pavasarīgas mandalas.
Pēc tam visi devās uz Smiltenes tehnikuma mājamatniecības centru, kur iesaistījās dažādās meistardarbnīcās.
“Smiltenes pūra lādes” rokdarbnieces viesus iepazīstināja ar latviešu bagātajām rokdarbu tradīcijām.

Iepazīstas ar Vidzemi un latvisko mantojumu

Iesaistoties dažādās izglītojošās un interaktīvās nodarbībās, viesi iepazinās ar interesantākajiem tūrisma objektiem un latvisko mantojumu Gulbenē, Cēsīs, Valmierā un Rīgā.
“Bijām Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā, kur ciemiņi aplūkoja ekspozīciju un izgatavoja seno latgaļu aproces,” informē Smiltenes vidusskolas izglītības metodiķe Inga Deigele, kura kopā ar vācu valodas skolotāju Janīnu Ķergalvi organizēja viesskolēnu uzņemšanu. “Ciemiņi izbaudīja izglītojošā un interaktīvā centra “Dzelzceļš un Tvaiks” aktivitātes, t.sk. piedzīvoja laupītāju uzbrukumu bānītim. Īpaši lielu gandarījumu visiem sagādāja ugunskurā gatavotas pusdienas. Mājupceļā viesojāmies Stāmerienas pilī un Sv. Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīcā.”
Viena sadarbības diena bija veltītai ekoloģijai. Smiltenes vidusskolēni kopā ar ciemiņiem brauca uz CSA poligonu “Daibe”, kur guva ieskatu, kā notiek atkritumu apsaimniekošana Latvijā. Sadarbībā ar SIA “EKODOMA” notika izglītojoša nodarbība. Tajā jaunieši veidoja dažādiem vides tematiem veltītu laikrakstu, kurā atspoguļoja aktualitātes, kas šajā jomā varētu būt nākotnē.”
“Cēsīs viesskolēni iepazinās ar maizes cepšanas tradīcijām Vidzemē. Ciemiņiem tika dota iespēja pašiem izcept pīrāgus. Pēc tam visi devās uz viduslaiku dzīrēm Cēsu pilī, kur notika viduslaiku spēles, varēja paēst viduslaiku pusdienas un dejot viduslaiku dejas.
Vidzemes iepazīšana noslēdzās Rīgā, kur viesi interaktīvā veidā iepazinās ar Latvijas galvaspilsētas vēsturi.
Vācijas pārstāvjiem šī viesošanās vienlaikus bija arī iespēja redzēt Latvijā atjaunoto vācu kultūras mantojumu.”

Novērtē daudzveidīgos tūrisma piedāvājumus

Kopā ar viesskolēniem Latvijā viesojās Villihas ģimnāzijas skolotāji Tomass Goecs un Tanja Lāvere. Vēstures, sociālo zinību un kristīgās mācības skolotājam Tomasam Goecam šī bija jau trešā reize Latvijā. “No pirmā – tūrisma brauciena visspilgtāk atmiņā palicis Gaujas nacionālais parks, bet abas pārējās reizes kopā ar skolēniem braucām ciemos uz Smiltenes vidusskolu.”
Skolotājs, tāpat kā viņa audzēkņi, augstu vērtē Latvijas skaisto, daudzviet civilizācijas neskarto dabu un priecājas par latviešu radošumu. “Dažās vietās viesojos atkārtoti, taču nekur nekas neatkārtojās. Tātad uzņēmējiem ir daudz, dažādu tūrisma piedāvājumu.”

Fascinē Latvijas skaistā daba

“Man patīk, ka Latvijā ir daudz mežu. Ap privātmājām – mazi, skaisti dārziņi…. Cilvēki šeit dzīvo saskaņā ar dabu,” savās pārdomās dalās Villihas ģimnāzijas audzēkne Sofija Šulca.
Villihas ģimnāzijas vēstures, matemātikas un ķīmijas skolotājai Tanjai Lāverei paticis izbaudīt latvisko virtuvi. “Ļoti garšoja šeit ceptā maizīte un  Latvijā sietais siers. To sortiments ir tik plašs! Latvijā ir ļoti skaista daba, meži un ezeri… Daudzviet laukos vēl sastopamas guļbūves mājiņas… “
Villihas ģimnāzijas skolniece Anna Grunda novērojusi, ka latvieši daudzas lietas uztver mierīgāk par vāciešiem. Jauniete saka, ka latvieši var  būt laimīgi, jo viņi vēl var tik daudzās vietās brīvi uzkurt ugunskuru! “Vācijā tas nebūtu tik vienkārši, jo gandrīz viss ir privātīpašums.”
Vairāki viesskolēni kā vienu skaistākajiem, Latvijā piedzīvotajiem brīžiem atceras ugunskurā gatavotās pusdienas Kalnienā.
Annai Šēdelei eksotiski šķituši braucieni pa Latvijas lauku ceļiem. “Vācijā tādu tikpat kā vairs nav, visur – asfalts.”

Jo vairāk piedzīvojam, jo plašāks skatījums…

Jaunieši bija sajūsmā par viduslaiku dzīrēm Cēsu pilī. Vairāki atzinīgi izteicās par meistardarbnīcām Smiltenes tehnikuma mājamatniecības centrā. “Pirmoreiz redzējām tik lielu Smaidiņu,” par skolas talismanu Smiltiņu saka Paskāls Eickellers.
Jaunieši un arī viņu skolotāji par lielāko vērtību abu skolu sadarbībā uzskata iespēju savstarpēji iepazīties, redzēt Latvijas un Vācijas ievērojamākās vietas un uzzināt vairāk par abu valstu kultūru. “Kopīgi darbojoties esam iemācījušies daudz jauna,”  atzīst Paskāls Eickellers.
“Šāda sadarbība ļauj labāk iepazīt Eiropu. Jo vairāk piedzīvojam, jo plašāks skatījums,” savu viedokli pauž skolotājs Tomass Goecs, kurš kādreiz labprāt atvestu ekskursijā uz Latviju arī ģimeni. “Šeit ir daudz vietu, kurās var iepazīt Latvijas kultūru interaktīvā veidā, darbojoties. Vēl ļoti patīkami, ka Latvijā ir daudz pieklājīgu cilvēku.”
“Jauni draugi, cita kultūra. Tas viss ir liela vērtība. Kopīgi ceļojumi saliedē arī mūsu pašu kolektīvu, jo līdz šim nebijām savstarpēji tik labi pazīstami,” atzīst Anna Šēdele. “Latvijā pavadītajā nedēļā iesaistījāmies tik daudz aktivitātēs! Mājās nekad tik daudz neizdarītu.”
“Jums ir ļoti skaista skola! Un, kad vēl beigsies būvniecības darbi… Ļoti gribētu redzēt, kā šeit izskatīsies pēc pāris gadiem,” skolasbiedreni papildina Anna Grunde.
“Jauniešiem šis brauciens bija arī laba patstāvības skola un iespēja parādīt prasmi sadarboties ārpus ierastās vides,” uzskata skolotāja Tanja Lāvere.
Pirms došanās mājup viesskolēni  kopā ar vidusskolēniem folkloras kopas “Rudzupuķes” vadītājas Līgas Krīgeres – Krūmiņas vadībā iemācījās dejot latviešu dančus. Par muzikālo izpildījumu parūpējās Inga Sīmane (vijole), Andris Vilkasts (aordeons) un Kristians Vilkasts (basģitāra).
Vidusskolēni jau uzaicināti atbildes vizītē uz Villihu…

Teksts: Baiba Vahere