2023. gada 8. dec.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Smiltene 100 grāmatās

Sagaidot  Latvijas simtgadi,  mēs – Smiltenes vidusskolas bibliotēkas darbinieki, plānojām, kādu paliekošu devumu  varam dot savai pilsētai. Gaujienas bibliotēkas bibliotekāre Ingai Apsītei (mūsu bibliotekāres Adrijas Rubinas mammai) bija ideja meklēt 100 grāmatas par Gaujienu. Viņa mums piedāvāja, vai nevēlamies izmantot šo ideju un meklēt grāmatas arī par Smilteni. Tā sākās informācijas vākšanas darbs. Mēs palīdzējām atrast grāmatas par Gaujienu un Inga Apsīte sūtīja informāciju mums par Smilteni. Lai realizētu ieceri savākt, apkopot sarakstā un izveidot izstādi “100 grāmatas par Smilteni”, aicinājām ikvienu Smiltenes novada  cilvēku, kas vēlas atbalstīt akciju, sniegt informāciju par grāmatām vai atnest grāmatas uz izstādes laiku.
Izstāde bija plānota jau novembrī, tomēr izrādījās, ka izstādi nevaram organizēt, jo Smiltenē nav piemērotas telpas vai tās ir aizņemtas. Arī skolā šobrīd ir diezgan šauri, tāpēc izstāde būs tikai 3 dienas. Labs risinājums, kā iepazīstināt plašāku auditoriju, radās, uzrunājot Smiltenes novada bibliotēkas bibliotekāres. Paldies bibliotēkas vadītājai Intai Mežulei par iespēju parādīt mūsu darbu plašākai auditorijai. Tika rasta iespēja noformēt sienu ar grāmatu attēliem, liels paldies bibliotekārei Airai Stūrei par ieguldīto darbu mūsu idejas popularizēšanā. Savukārt Aldai Liukei paldies par mūsu saraksta papildināšanu un iespēju iedot izstādei ap 50 grāmatu. Jau no šīs akcijas pirmajām dienām, atbalstu saņēmām arī no Smiltenes bērnu nodaļas bibliotekāres Sanitas Lārmanes. Liels paldies jāsaka visiem mūsu atbalstītājiem – Marikai Pētersonei, Mārai Gālei, Mārai Zelmenei,  Vijai Meistarei, Ilgai Eislerei, Māliņas kundzei, Ārijai Veitmanei,  Smiltenes tehnikuma bibliotēkas kolektīvam, manām skolas bibliotekārēm – Daigai Otei, Viljai Mauriņai, Guntai Bērziņai, tomēr vislielākais paldies par darbu jāsaka Adrijai Rubinai, kura veidoja sarakstu un prezentāciju, un arī mani skubināja darīt to aktīvāk.
Šobrīd esam izveidojuši sarakstu ar grāmatas autoru, nosaukumu, izdevēju, izdošanas gadu, lappusēm, kurās ir minēts vārds Smiltene, kā arī cilvēka vai organizācijas vārds, pie kā šī grāmata atrodas. Gadījumā, ja visa grāmata ir par Smilteni, tad lappuses netiek uzrādītas. Darba gaitā man šķita vērtīgi papildināt sarakstu ar komentāriem, kādā saistībā ir pieminēts Smiltenes vārds, lai arī vēlāk šis saraksts būtu noderīgs ikvienam  interesentam, kas veiks kādu pētījumu  vai varbūt, meklējot savus radiniekus. Sarakstu, kā arī izveidoto prezentāciju, pēc izstādes publicēsim Smiltenes vidusskolas mājas lapā: svs.edu.lv.
Kaut gan plānots bija sameklēt tikai 100 grāmatas, esam atradušas jau ap 270 grāmatu un nu jau ir jauns izaicinājums, sasniegt skaitli – 300.
Priecāsimies, ja taps pēc iespējas pilnīgāks saraksts un kāds, pamanot, ka sarakstā kaut kas pietrūkst, sniegs šo informāciju mums, lai varētu to papildināt. Šis ir darbs, kas turpināsies arī pēc izstādes.
Ja vēlaties uzzināt kāda  saistība ir arhitektam Eiženam Janišam, kurš ir projektējis Kanādas Vankūveras operas namu, kā arī vairākas nozīmīgas ēkas Kanādā (baznīcas, slimnīcas, orķestra estrādi Niagāras ūdenskrituma rajonā) ar Smilteni, vai ko dziedātājs Mārtiņš Freimanis sauc par Smiltenes atradumu, vai ieraudzīt Smiltenes Meža ielas 4 namu gleznotāja Eduarda Vintera acīm, vai vēlaties uzzināt vēl daudz citu interesantu faktu par Smilteni, esiet mīļi aicināti uz izstādi no 12.-14.decembrim Smiltenes vidusskolas literatūras klasē (vecajā korpusā), blakus zālei no plkst. 15.00-17.00.

Smiltenes vidusskolas bibliotēkas vadītāja Inguna Kudlāne