2024. gada 25. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Skolotāju diena Smiltenes tehnikumā

Smiltenes tehnikuma skolotāji jau divas dienas pirms Skolotāju dienas jutās kā svētkos. Kas gan var būt skaistāks par audzēkņiem, kuri no sirds pasaka paldies un ir gatavi darīt visu iespējamo, lai skolotāji smaidītu…

Pasākums sākās ar to, ka skolas direktors Andris Miezītis uz vienu dienu nodeva amata pilnvaras jaunā direktora rokās. Godpilnais uzdevums tika uzticēts enerģiskajam Mārcim Patrauskim – nākamajam veterinārārsta asistentam no 2.B veterinārmedicīnas kursa. Kopā ar viņu strādāja arī jauno skolotāju komanda, kurai pirmā darba diena sākās ar nopietnu izaicinājumu – vadīt mācību stundu saviem skolotājiem.

Mācību stunda skolotājiem

Pedagogiem tika dota iespēja atkal justies kā skolas gados. Vienlaikus izmantojot pieredzi, kas gūta, diendienā esot kopā ar jauniešiem… Taču jaunie kolēģi pieredzējušo priekšā ne mirkli neapmulsa un atbildes parādā nepalika. Tika noskaidrots viss vajadzīgais gan par iespējām nākt uz konsultācijām, gan atrunāts, tas, kāpēc nebrīdinot uzdots pārbaudes darbs un, kāpēc stundas laikā nevajadzētu runāt pa telefonu, kaut zvana mamma…

Skolotājiem vajadzēja atbildēt uz dažādas sarežģītības pakāpes jautājumiem un piedalīties interaktīvās un radošās aktivitātēs.

Vienlaikus notika arī mazas sacensības starp sarkano un dzelteno sirsniņu īpašniekiem.

Zinošākie un atjautīgākie skolotāji tika pie kārumiem. Noslēgumā uzvarēja draudzība, kaut patiesībā tas, kurš nevēlējās zaudēt, mazliet aizbēga…

Jaunie skolotāji sveica pedagogus ar dziesmām un skaistiem ziediem. Lai skolotāju sapņi turpmāk būtu drošībā, katrs tika pie sava, īpaši viņam gatavota sapņu ķērāja.

Mācību stunda beidzās desmit minūtes ātrāk, nekā paredzēts, bet turpmāk tā nebūs.

Galvenais, ka visi bija vienisprātis: kopā mēs esam komanda un dzīve ir tik skaista!

Pēc tam skolotāji gāja uz firsta Līvena maizes ceptuvi, kur kopā ar pavāri Inesi Bediķi cepa maizīti.

Pēc tam visi skolotāja, nepārspējamā ekskursiju vadītāja Gunāra Audera vadībā devās nelielā izbraukumā, izbaudot vietējās apkārtnes un rudenīgās Smiltenes skaistumu.

 Daudz jaunu skolotāju

Taču skolā mācību process nedrīkst būt traucēts nevienu dienu. Tāpēc pie darba ķērās īpaši šai dienai sagatavota jauno skolotāju komanda. Nākamie veterinārārsta asistenti, viesmīlības pakalpojumu speciālisti, pavāri un ne tikai…

Jauniešiem krievu valodu mācīja Paula Kubuliņa no 3.viesnīcu pakalpojumu kursa. Viņa bija Smiltenes tehnikuma skolotāja arī pagājušā gada Skolotāju dienā. “Toreiz mācīju latviešu valodu,” stāsta Paula un atzīst, ka skolotājas darbs viņai patīk.

Nākamais ceļu būvtehniķis Jānis Mauslis un nākamais ēdināšanu pakalpojumu speciālists Reinis Ozoliņš vadīja praktiskās mācības. Jauniešiem tika dots uzdevums: sagatavot mazas prezentācijas par mūziku, kas arī godam tika izdarīts. “Gāja jau visādi. Mācāmies tikai otrajā kursā. Nelielā vecuma starpība tomēr mazliet traucēja,” atzīst jaunieši. “Laikam jau nemaz tik viegli nav būt skolotājam. Brīžiem nākas pateikt kādu skarbāku vārdu, lai tevī ieklausītos.”

Rolands Zvackis, kurš skolotāja darbu apvienoja ar mācībām 3.B transporta kursā, pēc pirmās darba dienas domāja, ka būt skolotājam ir interesanti un jauki. Varbūt kādreiz arī viņš būs skolotājs ar visu diplomu.

Attiecību rēbusi un testi…

Arī 1.vidusskolas veterinārmedicīnas kursa audzēkne Sintija Maselene Skolotāju dienā vadīja praktiskās mācības, kopā ar audzēkņiem mēģinot risināt sarežģītu attiecību rēbusu: Ilze ir nopietnās attiecībās ar Pēteri. Ilzes labākā draudzene Dace slepeni satiekas ar Pēteri un Ilze to uzzina… Jautājums nopietns, klasē valda daudznozīmīgs klusums. Visi domā…

Blakus auditorijā notiek praktiskās nodarbības, kuras vada Sintijas kursabiedrenes Alise Krūmiņa un Liene Elīza Cepurīte. Jaunieši pilda testu par to, cik veselīga ir viņu attieksme pret alkohola lietošanu.

Alise domā – ja dzīve piespiestu, varbūt arī viņa kādreiz kļūtu par skolotāju, bet Liene nemaldīgi pārliecināta, ka viņas aicinājums ir būt veterinārārsta asistentei.

Skolotāju dienā netika aizmirsts arī par fiziskām aktivitātēm. Nodarbības laukā mazliet iztraucēja lietus, bet sporta zālē notika “medības”.

Jauno skolotāju darbā vienmēr būtisks bijis pieredzējušo kolēģu atbalsts. Nākamās veterinārārsta asistentes Ilvija Zviedre un Zane Zāģere saka īpašu paldies skolotājai Diānai Dankbārei par to, ka palīdzēja viņām sagatavoties latviešu valodas stundai.

Matemātikas stundā jaunās skolotājas – 3.ēdināšanas pakalpojumu kursa audzēknes Agneses Kazākas vadībā top matemātiķu portreti. Gan tādu, kuri jau sevi pierādījuši, gan tādi, par kuriem  uzzināsim tikai vēl pēc pieciem vai desmit gadiem…

Jaunā “skolas vadība”

Par jaunā izglītības modeļa ieviešanu skolā un kompetenču pieeju mācību saturā visu dienu nomodā stāvēja jaunais skolas direktors Mārcis Petrauskis. Viņš neslēpj, ka savā amatā jūties labi. Arī direktora krēsls esot ērts. Un kur vēl iespēja – pamācīt skolotājus un atrasties vienā komandā ar tik daudz brīnišķīgām jaunām skolotājām… Uz direktora vietu liels konkurss nav bijis. Māri šajā amatā ievēlējuši jauniešu pašpārvaldes audzēkņi. Par pārmaiņām, kādas viņš gribētu ieviest skolā, izmantojot iespēju ieņemt tik augstu amatu, Mārcis pagaidām vēl nav domājis. Bet šo jautājumu noteikti pārdomāšot, ja viņu ievēlēšot par tehnikuma direktoru uz vēl kādu dienu.

“Manuprāt, bija ļoti interesanti,” atzīst 3.viesnīcu pakalpojumu kursa audzēknes Sintija Jezuna un Ance Arta Skujiņa, kuras kopā ar Mārci vadīja mācību stundu skolotājiem. “Skolotāji bija jautri un atsaucīgi. No sirds gribētos, lai viņiem biežāk būtu iemesls smaidīt. Neslēpsim – sākumā mazliet uztraucāmies, bet, kad sākās mācību stundu, vairs nebija laika par to domāt.”

Brīži, kas palīdz izrauties no ikdienas

“Mūsu jaunieši ir atraktīvi. Par saviem jaunajiem kolēģiem esmu drošs,” atzīst uz vienu dienu atceltais skolas direktors Andris Miezītis. Lai arī man tika iedota brīvdiena, tepat vien jau esmu, jo visas lietas jau tā uzreiz uzticēt nevar… (smaida).

Šādi pasākumi ir vērtīgi gan jauniešiem gan skolotājiem, jo paver iespēju kaut nedaudz paskatīties uz sevi no malas.”

Domājot par kolēģiem Skolotāju dienā, direktors atradis īpaši viņiem veltītu Martas Bārbales dzejoli:

“Ik skolotājs ir burvis,

Jo sirdi atslēgt māk,

Lai tajās labsirdība nāk.

Ik skolotājs ir burvis un eņģelis mazliet,

jo zināšanas sējot

caur gadsimtiem spēj iet.”

Skolotāju diena nebija brīvdiena skolotājiem, kuri māca neklātienes kursu audzēkņus, kā arī vada neformālās izglītības kursus. Skolas mācību virtuvē skolotājas Vitas Auderes vadībā tika apgūtas jaunākās tendences ēdienu gatavošanā un noformēšanā. Savukārt skolotāja Inese Dūjiņa, pirms došanās pie saviem neklātniekiem, uz brīdi atnāca, lai noskaidrotu, kā klājas viņas audzēknim – jaunajam direktoram Mārcim Petrauskim. Skolotāja arī saka  vissirsnīgāko paldies visiem jauniešiem par skaisto koncertu. Pie direktora kabineta durvīm top vēsturisks foto. Inese Dūjiņa ir lepna, jo pirmoreiz dzīvē sagatavojusi tehnikuma direktoru. “Bērni mūs tā uzjautrināja! Visu laiku ir otrādi. Pasākums patiešām bija izdevies un skaists! Šādi brīži tā palīdz izrauties no ikdienas!”

Teksts: Baiba Vahere

Foto: Baiba Vahere, Guntis Viļums