2023. gada 29. sept.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Smiltenes novads ir vieta, kur augt!

No 7. līdz 11.oktobrim Smiltenes vidusskolā, “Erasmus+” projekta “Radi pārmaiņas!” ietvaros viesojās jaunieši no Vācijas, Nīderlandes, Itālijas un Lietuvas, lai kopā ar Latvijas skolēniem iejustos neatkarīgo žurnālistu lomās un pētītu mediju ietekmi uz sabiedrisko domu.
Pirmajā tikšanās dienā, radošā nodarbībā tapa rudenīgi komandu “profesionālie apģērbi” un pēc tam jaunie eksperti devās uz Smiltenes novada domi, kur uzklausīja pašvaldības pārstāvju redzējumu un novada nākotnes stratēģiju.
Nākamajās dienās neatkarīgo žurnālistu komandas netradicionālā veidā iepazina tuvāk Smilteni, un pārliecinājās, vai populārais lozungs “Smiltene – vieta, kur augt” atbilst patiesībai.

Ieskats medijpratībā un dezinformācijas varā

Lielas pārmaiņas allaž sākušās tur, kur cilvēki gatavi mainīt vispirms sevi un tuvāko apkārtni. 8.oktobrī projekta dalībnieki tikās ar Vidzemes Augstskolas komunikācijas, mediju un pārvaldības studiju virziena direktori Agnesi Dāvidsoni.  Jaunieši guva īsu ieskatu medijpratībā, uzzināja, kā visbiežāk izplatās deziformācija un kā uz to reaģē cilvēka smadzenes.
Praktiskajā daļā visiem tika dots uzdevums: Smiltenē iecerēts veidot videi nedraudzīgu uzņēmumu. Vietējie iedzīvotāji  lūdz ārzemju un vietējo žurnālistu palīdzību aizstāvēt viņu tiesības dzīvot nepiesārņotā un videi draudzīgā pilsētā. Jaunajiem ekspertiem vajadzēja  izstrādāt sociālo mediju saturu, ar kuru palīdzību informēt par minēto problēmu iespējami plašāku sabiedrību. Noslēgumā tika sagatavoti arī plakāti, ar kuriem piketēt pie Smiltenes novada pašvaldības ēkas.
Par laimi, pikets izpalika, jo viss aprakstītais bija tikai darba uzdevums. Taču nopietnu pārdomu vērts…

Smiltenes novads ir vieta, kur augt!

10.septembrī jaunieši prezentēja nedēļā apkopoto informāciju par izaugsmes iespējām Smiltenes novadā. Paveikto vērtēja Smiltenes televīzijas ziņu žurnāliste Evita Ūdre, Smiltenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze un Smiltenes vidusskolas pārstāve Baiba Vahere.
Vai Smiltenes novads ir vieta, kur augt? – Apkopotā informācija apliecina: “Jā!”
Jauniešiem projekta ietvaros paveiktais ir labs starta punkts, kurā apstāties un pārdomāt, kam jāpievērš uzmanība, lai objektīvi izvērtētu konkrēto vidi un iedzīvotāju izaugsmes iespējas tajā.

Tikšanās ar sabiedrisko mediju pārstāvjiem Latvijas televīzijā

11.septembrī projekta dalībnieki devās uz Rīgu,  tikās ar sabiedrisko mediju pārstāvjiem Latvijas Televīzijā. Žurnālists Ēvalds Dukuls viņus iepazīstināja ar TV studiju ēku. Jaunieši guva ieskatu sabiedrisko mediju ikdienā, uzzināja, kā top ziņu sižeti un tiek nodrošināts, lai sabiedrība tiem varētu uzticēties.
Pirms tam skolotājas Gundega Upeniece un Rita Rozīte jauniešiem pastāstīja par Latvijas Televīzijas lomu mūsu valsts vēsturē un ceļā uz neatkarības atjaunošanu. Brīvajā laikā Latvijas jaunieši viesus iepazīstināja ar nozīmīgākajām vietām Rīgas vēsturiskajā centrā.
Gan Latvijas, gan ārvalstu skolēni visaugstāk novērtēja pasākuma organizāciju, iespēju paskatīties uz savu tuvāko un tālāko apkārtni no cita redzespunkta, uzzināt daudz jauna, satikt un iepazīt skolēnus no citām valstīm. Projekta aktivitātēs gūtās zināšanas viņiem turpmāk palīdzēs rūpīgāk izvērtēt dažādus informācijas avotus, kā arī rosinās nepalikt vienaldzīgiem, sastopoties ar maldiem un dezinformāciju.

Teksts: Baiba Vahere

Foto: Gundega Upeniece, Baiba Vahere

[Best_Wordpress_Gallery id=”37″ gal_title=”Pētīs mediju ietekmi uz sabiedrisko domu”]