2024. gada 25. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Novembris Smiltenes vidusskolas pirmsskolā

Rudenīga vēja ātrumā Smiltenes vidusskolas pirmsskolas grupu bērniem paskrējis novembris. Šis ir bijis notikumiem bagāts mēnesis.

Mārtiņdienā grupas “Lācēni” skolotājas organizēja cepuru parādi. Visu grupiņu bērni kopā ar vecākiem izgatavoja savu īpašo cepuri. Cepures bija gatavotas dažādās tehnikās: šūtas, līmētas, kā arī daudz tika izmantoti dabas materiāli. Bērniem bija ļoti svarīgi darboties kopā ar vecākiem un prieks, ka vecāki izrādīja ļoti lielu interesi. Gala rezultātā tapa ļoti dažādas un skaistas cepures. Bērni ar lielu interesi iesaistījās Mārtiņdienas pasākumā. Minot mīklas, ejot rotaļās, dziedot, stāstot ticējumus, bērni izzināja Mārtiņdienas tradīcijas. ”Lācēnu” grupas skolotājas iejutās zaķa, gaiļa un vēja mātes lomās.

Mēneša tēmas “Manas mājas – Latvija” plānošanā un realizācijā piedalījās visi – gan skolotājas un skolotāju palīdzes, gan paši bērni un viņu vecāki.

Skolotāja Marta Dreimane: “Grupiņas “Bitītes” bērni patriotisko novembra mēnesi iesāka ar kopīgu došanos apskatīt monumentālo Latvijas karogu, kas atrodas Jāņukalnā. Tika noskaidrotas Latvijas valsts karoga krāsas un varēja novērot, kā vējā karogs skaisti plīvo. Bērni priecājās par nelielo pārgājienu un vēlējās iepazīt arī citus Latvijas valsts simbolus.”

Par savu ideju Latvijas dzimšanas dienas 105. gadadienas izgaismošanai stāsta grupas “Mārītes” skolotāja Dace Matisone: “Visu pirmsskolas grupiņu bērni un vecāki apvienojās, lai iedegtu sveces liesmu pašu bērnu izrotātās stikla burciņās. Burciņas bērni sagatavoja savās grupiņās kopā ar skolotājām. Ar sveču liesmiņu gaismu tika izgaismota Latvijas valsts kontūra, kas bija izveidota uz zemes pie skolas netālu no Latvijas karoga masta. Katrs bērns savu svecīti nolika kopā ar vecākiem. Rudenīgajā tumsā mūsu mīļās Latvijas kontūra izskatījās īpaši skaisti un sirdi sildoši.”

Par trīsgadnieku aktivitātēm grupā “Pūcītes” informē skolotājas Anžela Mālkalne un Iveta Geidāne: “Svētku nedēļu  pavadījām gaidot un gatavojoties Latvijas 105. dzimšanas dienai. Uzzinājām, kā sauc valsti, kurā dzīvojam, iepazināmies ar Latvijas karogu. Mācījāmies ar krāsām dekorēt papīra kūku, skaitīt dzimšanas dienas svecītes. Izgatavojām svečturi, izdekorējot burciņu, ko pirmssvētku vakarā kopā ar vecākiem iededzām, izveidojot pie skolas Latvijas kontūru. Kā jau svētkos ir jābūt – visi kopā gatavojām īstu, garšīgu kūku, ko visi kopā baudījām.

Āra nodarbībā devāmies izzināt  raksturīgākās  dabas parādības ziemā un mēģinājām izprast, kāds ir sniegs (balts kā milti, auksts, cimdiņi paliek slapji). Noskaidrojām, vai sniega snigšanu var sadzirdēt, vai sniegs smaržo, pārbaudījām, vai sniegs līp. Darbojāmies ar mērkrūzītēm un karotēm. Skaitījām, cik karotes ar sniegu var iebērt krūzītē. ”

Savukārt skolotāja Arnita Freiberga atklāj sekojošo: “17. novembrī grupa ,,Burtiņi” bērni kopā ar audzinātājām, auklīti mācījās klāt un noformēt svētku galdu. Paši klāja galdautu, locīja salvetes, gatavoja, krāsoja lukturīšus sarkanbaltsarkanā krāsā un locīja laiviņas, kuru noformējumā bija redzams Latvijas Valsts karogs. Uz galda vecāku sagādāts svētku kliņģeris un dzērveņu sula, sarkani āboli.

Šī diena tika pavadīta īpašā noskaņā, jo “Burtiņi” pie svētku galda sagaidīja ļoti svarīgu viesi – Ralfa tēti Valdi Laganovski. Ralfa tētis ieradās grupiņā Zemessardzes formas tērpā, kā arī ar divām somām – lielo un mazo. Tika rādīts un stāstīts bērniem par somu saturu – ēdienu, dzērienu, gulēšanai nepieciešamo, par nepieciešamajiem medikamentiem. Bērnu acīs bija redzams prieks un interese, kā arī bērniem bija iespēja darboties praktiski – uzvilkt aizsarga vesti, ķiveri, ielīst guļammaisā, pagaršot pupiņu čipsus. Pateicībā par Ralfa tēta nodemonstrēto un dzirdēto, Burtiņi dāvāja pašu gatavoto gaismas lukturīti, spēkam rupjmaizi ar medu. Esam pateicīgi un novēlam, lai Latviju sargā stipri vīri un tēvi kā mūsu audzēknim Ralfam!”

Par mūsu lielāko bērndārznieku – sešganieku darbiem novembrī informē skolotāja Gunta Dzērve: ““Taurenīšu” grupas bērni svētku nedēļā čakli mācījās tautasdziesmas, mācījās Latvijas himnas vārdus, klausījās stāstu – kā radies sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs, iepazina Latvijas ģerboni, skatījās filmu par Latviju. Lai iedegtu sveču liesmiņas Latvijas kontūrā skolas pagalmā, izrotājām burciņas ar dažādiem latvju rakstiem.

24. novembrī “Taurenīšu” grupā ciemojās ilgi gaidīts ciemiņš – Nikolas tētis Aivars Bukavs. Mēs varam priecāties, ka varam dzīvot zem mierīgām debesīm un, ka mūsu dzimtenes drošību sargā drosmīgie karavīri – kā Nikolas tētis. Viņš dienē Latvijas Bruņotajos Spēkos – Kājnieku artilērijas divizionā. Noklausījāmies interesantu stāstījumu par karavīra profesiju, ko viņi dara dienestā Kājnieku rotā, Gaisa bruņotajos spēkos, un karavīriem, kuri sargā Baltijas jūras robežu.

Nikola ļoti lepojas ar savu tēti un vienmēr ļoti gaida ciemos! Meitenes tētis katram bērnam bija sarūpējis jaukas dāvaniņas – Kājnieku rotas blociņu, pildspalvu un našķīti – konfekti Latvijas karoga krāsās. Saņemot dāvanu, katrs bērns teica: “Prieks censties!’’”

Grupā “Ķipariņi” novembrī viesojās zobu higiēniste Madara Kundziņa. Bērni iepazinās ar pareizas zobu tīrīšanas noteikumiem. Vecāki bērniem sagādāja pārsteigumu – ekskursiju uz Rūjienas saldējuma fabriku. Lielu prieku sagādāja Mārtiņdienas tirgus apmeklējums. Tika svinēta Lavijas dzimšanas diena ar skaisti klātu galdu un svētku sajūtu sirdīs.

30. novembrī Smiltenes vidusskolas pirmsskolas grupās “Zaķēni”, “Mārītes” un “Burtiņi” viesojās Skudra Urda, kura bija ieradusies no atkritumu nodošanas poligona “Daibe”. Veicot vienkāršus uzdevumus, bērni apguva atkritumu šķirošanas prasmes. Nodarbības noslēgumā bērni kopā ar audzinātājām darbojās ar “robotbitēm”, nostiprinot prasmi atkritumu šķirošanā un papildus apgūstot skaitīšanu 1- 5 apjomā.

Domājot par savu mazuļu vecākiem, ir uzsāktas Vecāku kafejnīcas nodarbības. Šo sarunu ciklu pirmā iesāka skolas psiholoģe Līga Bluķe un nākošajā tikšanās reizē turpināja mikrologopēde  Ārija Baumane. No vecākiem dzirdētas tikai labas atsauksmes un vēlme piedalīties arī citās reizēs. Nākošā nodarbība notiks 12. decembrī ar Montessori speciālisti Saivu Vanteri, bet janvārī plānotas sarunas ar fizioterapeitu Didzi Lūkinu par bērnu fizioloģiju un fizisko attīstību.

21.novembrī tika uzsākta grupas “Bitītes” audzinātāju Martas Dreimanes un Lauras Bučas izlolotā labdarības akcija “Ticot brīnumiem”. Akcijā pirmsskolas un 1.-3. klašu skolēni aicināti ziedot Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas drosmes kastei. Akcija noslēgsies 13. decembrī.

Šobrīd ļoti darbīgi gatavojamies brīnumainajam Ziemassvētku laikam.

Informāciju sagatavoja: Vita Leite