2023. gada 7. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Matemātikas stundas kā “Prātnieku laboratorijā”

30.janvārī Smiltenes vidusskolā viesojās Latvijas Universitātes interešu izglītības skolas “Prātnieku laboratorija” skolotājas Līga Zālīte un Marta Mikīte, kuras piekto un sesto klašu skolēniem vadīja neikdienišķas praktiskās nodarbības matemātikā. Līgai tā bija patīkama atgriešanās savā skolā, jo viņa ir Smiltenes vidusskolas 2010.gada (toreiz – Smiltenes Centra vidusskolas) absolvente.

Piekto klašu skolēni kopā ar skolotāju Martu Mikīti iemācījās risināt piecas dažādas prāta mīklas un uzdevumus. Savukārt sestklasnieki Līgas Zālītes vadībā izgatavoja auto modeļus, kas pārvietojās ar savu enerģiju. Nodarbības noslēgumā notika sacensības – kuras komandas izgatavotie modeļi spēja aizbraukt vistālāk.

Gan piekto, gan sesto klašu nodarbībās īpaša vērība tika pievērsta inovatīvās domāšanas attīstīšanai, prasmei izstrādāt stratēģiju un skolēnu sadarbībai komandā. “Prātnieku laboratorijas” uzdevumi balstīti “Skola 2030” idejiskajā pieejā,” stāsta Līga Zālīte, kura ir arī Rīgas Franču liceja matemātikas skolotāja.

Marta Mikīte ir matemātikas skolotāja “Prātnieku laboratorijā” un Babītes vidusskolā, un vēl strādā “Skola 2030” diagnosticējošo darbu izstrādes grupā.

“Prātnieku laboratorijā” abas skolotājas gūst daudz vērtīgu ideju, kuras pēc tam ienes matemātikas stundās skolās.

Patiess prieks par jaunajām vēsmām un idejām, ko skolotājas ienesa Smiltenes vidusskolā!

Marta Mikīte bērniem uzdāvināja prāta mīklu grāmatiņas. Līdz ar to skolēni varēs trenēties arī mājās. “Bija patiess prieks sadarboties ar Smiltenes skolēniem! Visi tik ātri uztvēra uzdevumos prasīto, ar tādu azartu ķērās pie stratēģijas izstrādāšanas, prata jauki sadarboties un bija aktīvi!”

Skola, kas asociējas ar visjaukākajām atmiņām…

Par sadarbību priecājas arī Līga Zālīte, kura, pārkāpjot Smiltenes vidusskolas slieksni, jutusies kā mājās. “Šī skola man asociējas tikai ar visjaukākajām atmiņām – ar lieliskiem skolotājiem un klasesbiedriem. Uz skolu vienmēr nācu ar prieku, te nekad nebija garlaicīgi. Bijām draudzīga klase un mums bija vislabākā klases audzinātāja – Ilma Reimane!”

Skolotājas tikai priecātos, ja arī kāds no Smiltenes puses skolotājiem iesaistītos “Prātnieku laboratorijā”. “Latvijas Universitāte piedāvā skolotājiem kursus. Pēc tiem var regulāri tikt pie “Prātnieku laboratorijas” darba uzdevumiem, kas vērsti uz praktisku darbošanos.

“Prātnieku laboratorijai” ir trīs virzieni – domāšanas (matemātikas), dabas zinību un programmēšanas.” Līga sadarbību ar “Prātnieku laboratoriju” sākusi, iesaistoties dabas zinību programmā. “Arī tas bija ļoti aizraujoši. Kopā ar bērniem veicām dažādus eksperimentus,” stāsta skolotāja un atzīst, ka šādās nodarbībās ieguvēja ir arī viņa. “Skolēni ir tik radoši! Ja bērnus neiegrožo noteiktos “rāmīšos”, viņi reizēm gatavi realizēt vispārsteidzošākās idejas! Šāda savstarpējā komunikācija iedvesmo!”

Baiba Vahere