2024. gada 25. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Marta Kulberga pārstāvēs Smiltenes vidusskolu valsts mērogā

Ziemassvētku gaidīšanas laiks Smiltenes vidusskolā atnācis ar vēl vienu brīnišķīgu ziņu – 12.klases skolniece Marta Kulberga uzaicināta uz Filozofijas valsts 10. olimpiādes 3. kārtu, kas notiks 20. februārī Rīgā. Novada kārtai Marta sagatavojās pašmācības ceļā.

“Zināšanas paver plašāku skatījumu uz pasauli, tās ir būtisks priekšnoteikums veiksmīgai karjerai,” uzskata Marta. Minētais viņu jau no sākumskolas gadiem motivējis savu iespēju robežās sasniegt augstākos rezultātus. Marta vienmēr bijusi viena no īpašo liecību saņēmējām.

“Mans pašmērķis nekad nav bijusi zelta vai sudraba liecība, bet apgūt iespējami vairāk, iegūt stabilus pamatus, kas svarīgi ikvienā augstskolā,” uzskata Marta. Pagaidām viņa vēl domā, kurp dosies pēc vidusskolas. Bet viena no iecerēm ir studēt inženierzinātnes.

Martas vaļasprieks jau no bērnības ir grāmatu lasīšana. “Lasu ļoti dažādu literatūru. Reizēm tās ir grāmatas, ko iesaka draugi, reizēm darbi, par kurām atrodu labas atsauksmes internetā. Taču – jo vairāk lasu, jo skaidrāk apzinos, kuru autoru darbus vēl gribētos izlasīt. Man ļoti patīk filozofiskā literatūra. Pēdējā laikā īpaši uzrunā A. Kamī un H. Heses darbi.”

Interese par filozofiju Martu arī rosinājusi piedalīties filozofijas valsts olimpiādē. “Olimpiāde notika tiešsaistē. Tajā no manas klases piedalījās arī Lienīte Daibe. Gatavojāmies individuāli, bet ik pa laikam abas pārrunājām izlasīto.

Pirms olimpiādes tika iedots ieteicamās literatūras saraksts. Visu līdz novada kārtai izlasīt nepaspēju, bet arī tas, ko paspēju, bija vērtīgi. Vispirms jau pašizaugsmei. Līdz olimpiādes noslēguma kārtai gribu izlasīt arī pārējās grāmatas.

Šā gada olimpiādes temats ir “Antropoloģija”. Pirmajā daļā vajadzēja atbildēt uz jautājumiem, doto tekstu papildināt ar trūkstošajiem vārdiem,” stāsta Marta. “Otrajā kārtā rakstīju argumentēto eseju par ebreju izcelsmes franču sociologa Emīla Dirkema teikto: “Individuālā (cilvēka) daba ir kā nenoteikts materiāls, ko veido un pārveido sociālie faktori.”

Pirms trim gadiem viņa pabeidza Smiltenes Mūzikas skolas klavieru klasi. Bez jau minētajiem viņai ir vēl kāds vaļasprieks – tamborēšana. Martai patīk iepriecināt savus tuvākos cilvēkus svētkos ar pašas rokdarbiem.

Par līdz šim sasniegto Marta visvairāk pateicīga ģimenei, kura jau no mazotnes viņu rosinājusi daudz lasīt un apgūt vairāk par skolas programmā paredzēto.

“Labi apzinos, ka par savu nākotni vispirms esmu atbildīga es pati,” saka Marta.

Brīvdienas viņa pavadīs kopā ar ģimeni un draugiem. “Mielosimies ar svētku našķiem, skatīsimies Ziemassvētku filmas, mazliet atpūtīšos… “

Novēlam Martai veiksmi, sacenšoties ar zinošākajiem jauniešiem no visas Latvijas! Lai izdodas piepildīt visus sapņus!

Teksts: Baiba Vahere

Foto: Jānis Ūdris un no personiskā arhīva