2024. gada 25. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Mākslīgā intelekta darbu izstāde “Pagātne nākotnē”

2.decembrī  Smiltenes vidusskolā tika atklāta mākslīgā intelekta darbu izstāde “Pagātne nākotnē”. Darbu autori – 12. klases skolēni, kuri vidusskolā padziļināti apgūst programmēšanu – Diāna Meldere, Aiga Šmite, Elīza Kauliņa, Endijs Graudiņš, Ingus Bratčikovs, Jānis Kāposts, Rūdolfs Briedis un Kurts Freimanis.

Maza pasaule, paslēpta pulkstenī. Dāma nākotnes pilsētā, tērpusies renesanses stila kleitā. Zeme ar atkritumu kalniem un citplanētiešu kuģi fonā. Laika karš. 3 D skatījums uz humanoīdu robotu, kas sēž nākotnes istabā pie nākotnes dizaina galda, rakstot ar vecā stila rakstāmmašīnu. Viduslaiku bruņinieks Taimskvērā. Karaliene Elizabete lidojošā mašīnā virs pilsētas jumtiem. T- rex dinozaura skelets nākotnes galerijā. Vecs burvis pastaigājas pa nākotnes Tokiju. Tie ir tēli, sižeti un asociācijas, kas jauniešiem nākuši prātā pirmās, domājot par pagātni nākotnē.

Diāna, Aiga, Elīza, Endijs, Ingus, Jānis, Rūdolfs un Kurts darbus par tematu “Pagātne nākotnē” ar mākslīgā intelekta palīdzību radīja programmēšanas II priekšmeta ietvaros, apgūstot mašīnmācīšanās pamatus.

Visi darbi veidoti ar OpenAI DALL·E 2 mākslīgā intelekta programmu, kas var radīt reālistiskus attēlus un mākslu no tekstuāla apraksta.

Jauniešu skolotājs – programmētājs Mārtiņš Bērziņš, kurš Smiltenes vidusskolā jau vairākus gadus vada arī matemātikas pulciņu – nodarbības skolēniem, kuri gatavi brīvajā laikā mācīties, lai varētu piedalīties matemātikas olimpiādē.

Programmētājs ir un arī nākotnē būs viena no ļoti vajadzīgām, labi atalgotām profesijām, kurā var strādāt attālināti. Kur dators, tur darba vieta. Nepatīk aukstās ziemas, decembrī brauc uz strādā Kiprā.  

Skolotājs Mārtiņš Bērziņš ikdienā dzīvo Rīgā, kur nodarbojas ar programmēšanas pakalpojumu sniegšanu. Nedēļas nogalēs viņš brauc uz Smilteni, kur dalās pieredzē un zināšanās ar Smiltenes vidusskolas jauniešiem, bet vasarās viņš lielākoties strādā lauku mājā Tukumā vai, ciemojoties pie vecākiem, savā dzimtajā pilsētā Cēsīs.

Lai rosinātu skolasbiedru interesi par programmēšanu un pastāstītu viņiem, kā tiek radīti mākslas darbi ar mākslīgā intelekta programmu, izstādes darbu autoriem šodien programmēšanas stundas notika skolas zālē, kur pie viņiem varēja brīvi pieiet ikviens, kuru ieinteresējusi jaunā izstāde un tās tapšanas stāsti.

Tiesa, programmēšana ir joma, kurā, lai gūtu panākumus, jāiegulda liels darbs un zināšanas, tāpat svarīga labi attīstīta  matemātiskā domāšana. Tāpēc jauniešu, kuri izvēlas programmēšanu mācīties padziļināti, nav daudz. Taču ar viņiem visiem ļoti lepojamies. Laipni aicināti izstādē “Pagātne nākotnē!”

Baiba Vahere