2024. gada 25. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Kampaņa “Cik brīvi tu runā seksa valodā? Par veiklu valodu!”

Šodien Smiltenes vidusskolā Veselības ministrijas (VM) informatīvās kampaņas “Cik brīvi tu runā seksa valodā? Par veiklu valodu!” ietvaros ar skolēniem tikās un izglītojošas nodarbības vadīja Veselības ministrijas sabiedrības veselības speciāliste Ilze Danelsone.

Lektore jauniešiem pastāstīja būtiskāko, kas viņu vecumā jāzina par seksuālo un reproduktīvo veselību. Iepazīstināja ar drošām kontracepcijas metodēm un kliedēja dažādus, ar seksuālo un reproduktīvo veselību, kā arī kontracepciju saistītus mītus. Informēja par seksuāli transmisīvajām slimībām, to pazīmēm un norādīja, kur problēmu gadījumos vērsties pēc palīdzības.

Skolēni nodarbības laikā izpildīja testu un pēc tam varēja arī pārbaudīt savas zināšanas un uzdot Ilzei Danelsonei sev interesējošus jautājumus.  

Skolēniem minētās kampaņas ietvaros tiek piedāvāta iespēja noskatīties filmu par seksuālo un reproduktīvo veselību. Jaunieši tajā var gūt atbildes uz dažādiem, viņiem aktuāliem jautājumiem – par seksuāli transmisīvajām slimībām, avārijas kontracepciju un to, vai seksā viss vienmēr notiek kā romantiskās filmās un pornofilmās, par attiecību veidošanu internetā u.c. Filmā redzētais rosina pārdomāt, kas ir pamatā veselīgām, drošām un cieņpilnām seksuālām attiecībām? 

Kampaņa “Cik brīvi tu runā seksa valodā? Par veiklu valodu!” tiek realizēta Veselības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” 9.2.4.1. pasākuma “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

Projekta mērķis – informēt sabiedrību, lai rosinātu jauniešus pieņemt atbildīgus lēmumus par savu ķermeni un attiecībām, lai palīdzētu viņiem veidot cieņpilnas attiecības, samazinātu seksuāli transmisīvo slimību izplatību, nepilngadīgi grūtniecību un mākslīgi veikto abortu skaitu.

Minēto kampaņu veidot rosinājuši “SKDS” 2022. gada izskaņā apkopotie aptaujas dati, kas vēsta, ka puse aptaujāto iedzīvotāju, kuriem ģimenē ir 10–18 gadus veci bērni, ar viņiem par seksuālo un reproduktīvo veselību nav runājuši, bet vēl 41% iedzīvotāju ģimenē par šīm tēmām nerunā vispār. Vienlaikus 64% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem netiek runāts pietiekami daudz.

Izvērstāka informācija par kampaņu “Cik brīvi tu runā seksa valodā? Par veiklu valodu!”, ekspertu izstrādātiem mācību un informatīvajiem materiāliem jauniešiem, viņu vecākiem, kā arī plašākai sabiedrībai –

https://esparveselibu.lv/veselibas-ministrija-uzsak-plasu-informativo-kampanu-iedzivotaju-izpratnes-veicinasanai-par