2023. gada 1. dec.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Jaunrades konkursā “Kas mēs bijām, būsim, esam” uzvaras laurus plūc divi Smiltenes mūzikas skolas audzēkņi

12.oktobrī, Alojā 15. gadu pēc kārtas norisinājās jaunrades dziesmu konkursa “Kas mēs bijām, būsim, esam” otrā – fināla kārta, kurā jauno autoru darbus atskaņoja Latvijas mūzikas skolas kori. Konkurss veltīts alojiešunovadniekam, dzejniekam Auseklim.

Izvērtējot gan sākotnēji  iesniegto darbu partitūru, gan darba pirmatskaņojumu, žūrija noteica uzvarētājus. Jaunākajā grupā  1. vietu ieguva nu jau Smiltenes mūzikas skolas absolvente Keita Šiliņa par savu kompozīciju “Sudraba jātnieks” (ar autores vārdiem), kuru koncertā izpildīja Valmieras mūzikas skolas koris “SolLaRe” (diriģente Irēna  Zelča). Savukārt 2. vietu ieguva mūsu skolas audzēkne Sabīne Lapiņa par savu kompozīciju “Āmura dziesma” (ar Jāņa Baltvilka vārdiem), kuru atskaņoja Cēsu Valsts ģimnāzijas meiteņu koris “Volante” (diriģente Ilga Šķendere).  Vecākajā grupā mūsu skolas absolvente Santa Vintere  ar savu kompozīciju “Apiņi” (ar Andra Akmentiņa vārdiem) saņēma veicināšanas prēmiju, dziesmu izpildīja Jāzepa Mediņa Rīgas 1. Mūzikas skolas koris “Vivace” (diriģente Alise Koknēviča).

Konkursā savus darbus iesniedza  četri skolas audzēkņi – Santa Vintere, Keita Šiliņa, Selīna Dorše, Sabīne Lapiņa (pedagoģe Inga Rācene).  Izturot 1. kārtas atlasi, uz otro kārtu tika tālāk visi iepriekšminētie audzēkņi.  Izlozes kārtībā iesniegtos darbus izpildīja bērnu kori.

“Mūzikas skolā jaunradi piedāvājam apgūt tiem audzēkņiem, kuri labi un teicami mācās, īpaši izceļot tādus mācību priekšmetus kā solfedžo un mūzikas literatūru, jo bez šīm zināšanām komponēt akadēmiskā līmenī nav iespējams,” stāsta jaunrades pasniedzēja Inga Rācene, pie kuras ik gadu kompozīcijas pamatus apgūst četri mūzikas skolas audzēkņi. Skolotāja norāda, ka gatavošanās šim konkursam bijusi ilga – visa gada garumā, janvārī iesniegtas notis, un līdz šim brīdim notikusi gatavošanās – nošu pieslīpēšana un kora sadarbība ar komponistu.

Konkursā piedalījās arī Smiltenes mūzikas skolas vecāko klašu koris (diriģente Baiba Žēbina), kas izlozes kārtībā izpildīja Ādažu mākslas un mūzikas skolas audzēkņa Henrija Branta skaņdarbu “Plīvuru audums” (ar Aspazijas vārdiem), kas konkursā ieguva 3. vietu. Pedagoģe B. Žēbina uzteic sadarbību ar Henriju Brantu, jo dziesmas sagatavošanā konkursam esot ļoti aktīvi iesaistījusies visa Henrija ģimene un kopumā sadarbība ar jauno mākslinieku esot bijusi ļoti interesanta.

Konkursam varēja iesniegt publiski neatskaņotas, neierakstītas oriģināldziesmas bērnu kora a cappella izpildījumam divām līdz četrām balsīm.  Konkursa ideja – jaunie raksta jaunajiem. Ciešā sadarbībā ar dziesmas autoru kori sagatavo dziesmu izpildīšanai konkursā. Dziesmas, meistarklasē tiekoties ar jaunajiem autoriem un viņu pedagogiem, analizē konkursa žūrija – komponisti Selga Mence, Ēriks Ešenvalds un kordiriģente Māra Skride, un sniedz jauniešiem vērtīgu pieredzi talanta tālākai attīstīšanai.

Konkursa izskaņā izdevniecības “Musica Baltica” pārstāve Irīna Svarcbaha prezentēja jau trešo konkursā godalgoto dziesmu nošu krājumu “Jaunie jaunajiem”, kurā publicēta arī mūsu absolventes Santas Vinteres latviešu tautas dziesmas “Caur sidraba birzi gāju” apdare.

 

Sanita Bukava
Direktora vietniece