2024. gada 24. apr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Jauna stipendija Smiltenes vidusskolas absolventiem

Mūsu skolas  absolventes Gintas Patelas ikdiena šobrīd saistīta ar Dubaju, bet vasarās viņa kopā ar bērniem ir Latvijā, Smiltenē. Kā saka Ginta pati: “Mazpilsētā ir pieejams viss ērtai dzīvei nepieciešamais kopā ar lauku un miera sajūtu.” Ginta, izaugusi piecu bērnu ģimenē, labi zina, cik pēc skolas beigšanas, dodoties piepildīt tālākos mērķus, var būt nozīmīgs pat mazākais finansiālais atbalsts. Tā arī radusies doma par stipendiju dzimtās puses vidusskolas absolventiem, kuru šovasar par godprātīgu attieksmi pret mācību darbu saņēma Santa Vintere un Ginters Ķelps.

Santa Vintere šobrīd jau ir Dānijā, kur Orhūsas Universitātē studē kognitīvās zinātnes. Savukārt Ginters Ķelps ir Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātņu un interneta tehnoloģiju fakultātes students. Santa jau otro nedēļu ir Dānijā. “Iepriekšējā nedēļa pagāja, iepazīstot Orhūsu un tās universitātes dzīvi. Dānijā studijas augstskolā sākas ar t.s. ievadnedēļu, kurā vecāko kursu jaunieši iepazīstina pirmkursniekus ar skolas ikdienu, iesaista dažādās savstarpēji saliedējošās aktivitātēs. Kopā dodamies ekskursijās pa pilsētu, kas arī ir ļoti vērtīgi, jo Orhūsa ir otra lielākā pilsēta Dānijā. Šonedēļ jau mācāmies,” stāsta Santa Vintere

Arī Ginters jau iepazinies ar nākamajiem kursabiedriem un pamazām iejūtas dzīves jaunajā posmā. “Esmu no sirds priecīgs, ka tiku budžeta grupā! Pagājušās nedēļas nogalē biju RTU sporta nometnē. Izskatās, būsim saliedēts kurss.”

Gan Santa, gan Ginters saka paldies Gintai Patelai par stipendiju, kas, sākot patstāvīgu dzīvi ārpus mājām, lieti noderējusi.

Svarīgākais – lai ir mērķis, uz ko tiekties

“Patiess prieks par Gintera un Santas panākumiem un izvēlēm,”  atzīst Ginta Patela. “Taču, domājot par jauniešiem, kuri varētu saņemt stipendiju, man vissvarīgākais bija tas, lai viņi ir mērķtiecīgi, lai viņiem būtu kāds sapnis, ko vēlas piepildīt. Prioritāte nebija augstākā vidējā atzīme, jo ne visiem var izcili padoties visi mācību priekšmeti. Priecātos arī tad, ja jaunietis, kurš saņēmis manu stipendiju, pēc vidusskolas aizietu uz kādu profesionāli izglītojošo skolu. Zinoši un mērķtiecīgi cilvēki vajadzīgi visās jomās.”

Gintas ceļš pēc Smiltenes ģimnāzijas (tagad – Smiltenes vidusskola) aizvedis uz Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti. “Turpat pabeidzu arī maģistrantūru. Izvēloties studiju programmu, man vissvarīgākais bija tas, lai ir interesanti mācīties. Toreiz nedomāju ne par to, ko ar šo izglītību darīšu pēc augstskolas, ne par to, cik pelnīšu. Nekļūdījos, studiju process bija ļoti interesants, lai gan krietni atšķīrās no tā, ko biju iztēlojusies. Sapratu, ka savu ikdienu ar vēsturi, filozofiju un pētniecisko darbu saistīt nevēlos. Taču nenožēloju to, ka izvēlējos tieši šo fakultāti. Man bija aizraujoši pasniedzēji un kursabiedri. Studijas attīstīja prasmi domāt plašākos mērogos, kritiski izvērtēt informāciju, radīt konstruktīvas rīcības modeļus. Tas  noder jebkurā dzīves jomā.”

Izglītība – tas ir mans “starta kapitāls”

Šobrīd Ginta ir pilna laika mamma. “Kamēr dēls un meita paaugsies, par karjeru nedomāšu. Vīram ir projektu darbs. Līdz ar to diezgan bieži mainām dzīvesvietas. Bērnu vajadzību nodrošināšana mainīgos apstākļos prasa pilnu slodzi. Pirms Dubajas dzīvojām Bahreinā un Kazaņā. Tas ļāvis iepazīt visdažādākos cilvēkus, apzināties šīs dzīves patiesās vērtības un to, kas man šajā pasaulē ir svarīgākais. Labi zinu, kā tas ir, – sākt patstāvīgu dzīvi ārpus mājām, citā pilsētā, esmu to darījusi vairākkārt.  Tāpēc no sirds priecājos, ja kādam savas dzimtās puses jaunietim varu palīdzēt.”

Jau rīt pirmais septembris. Ginta Patela visiem skolēniem  jaunajā mācību gadā novēl atcerēties, ka izglītība, tas, ko viņi skolas gados iegulda savā izaugsmē, ir viņiem, nevis mammai, tētim vai skolotājiem.

Baiba Vahere