2024. gada 24. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Izzinoša ekskursija uz SIA “ZAAO” Dabas un tehnoloģiju parku “URDA”

6. novembrī Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas 7. un 9. klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centru “Daibe” dabas un tehnoloģiju parku “Urda”.

Vispirms skolēniem bija jāuzvelk atstarojošas vestes drošībai un tad varēja doties uz autobusu, lai apskatītu atkritumu apglabāšanas poligonu. Teritorijā ir liels 20 metrus augsts kalns, kurā ik dienas iebrauc 14 kravas mašīnas. Katrā vairāk nekā 9 tonnas atkritumu. Neskatoties uz lielo atkritumu apjomu, visi notekūdeņi no kalna tiek savākti un attīrīti, savukārt, no atkritumiem savāktā gāze tiek izmantota, lai darbinātu dažādas iekārtas atkritumu šķirošanas telpās. Uzņēmumā strādā ap 20 cilvēku, kas šķiro atvestos atkritumus. Šis darbs ir ļoti nozīmīgs, lai pārstrādājamie materiāli tiktu pārstrādāti, bet kalnā tiktu noglabāti tikai nepārstrādājamie. Mums pieejamie resursi, ko izmanto jaunu materiālu izgatavošanai ir jātaupa, tādēļ daudz izdevīgāk ir materiālus – plastmasu, metālu, stiklu un papīru pārstrādāt, nevis ražot no jauniem izejmateriāliem.

Pēc atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “ZAAO” teritorijas apskatīšanas, dabas un tehnoloģiju parkā “Urda”  izveidojām grupiņas, kur katrai vajadzēja sašķirot atkritumus. Nebija nemaz tik viegli, jo, piemēram,  smaržu pudelītes, krēma trauciņi izskatās pēc stikla, tomēr liekami pie sadzīves atkritumiem, pie plastmasas liekamas visas plastmasas pudeles un plēves, kas šķiet mīkstas, nevis čaukstošas, ko atkal liekam pie sadzīves atkritumiem.

Skolēni piedalījās interesantā nodarbībā “Domāt, meklēt, atrast ILGTSPĒJU”, mudinot iedvesmoties bezatkritumu dzīvesveidam, piknikojot pēc zero waste (no angļu val. – nulle atkritumu) principa. Katrai skolēnu komandai vajadzēja uzklāt savu piknika galdu tā, lai pēc tam neradītu atkritumus.

Skolēniem bija iespēja piedalīties radošajā darbnīcā, sev pagatavojot kādu noderīgu produktu – vaska drāniņu.

Ekskursijas mērķis bija iegūt zināšanas par cilvēka un vides mijiedarbību, kā arī par vides piesārņojumu. Dalībnieki iepazinās ar atkritumu apsaimniekošanas poligonu un darbību ikdienā, kā arī uzzināja, cik svarīgi ir šķirot atkritumus, no kuriem pēc tam ražo jaunus produktus.

Sarmīte Apine
Skolotāja