2024. gada 24. apr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Īpaši eksāmeni profesionālās izglītības vēsturē

24.oktobris Smiltenes tehnikuma vēsturē ieies kā ļoti īpaša diena. Pirmoreiz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas mūsu valstī profesionālās kvalifikācijas eksāmenu kārtoja divu darba tirgū ļoti pieprasītu profesiju jaunie speciālisti – lopkopības tehniķi un hidrobūvju būvtehniķi!

Eksāmenu uzdevumi bija maksimāli pietuvināti darba videi, kurā turpmāk paies jauniešu ikdiena.

“Patiesi priecājos strādāt ar šiem jauniešiem – motivētiem mācīties un uzzināt par savu izvēlēto profesiju iespējami vairāk,” atzīst 2.vidusskolas hidrobūvniecības kursa audzinātājs Aivars Vīķelis, kurš piedalījies arī hidrobūvniecības mācību programmas un eksāmena programmas veidošanā. “To, ka no šiem jaunekļiem iznāks labi lietaskoki, apliecina arī fakts, ka gandrīz visi jau zina, ko darīs pēc tehnikuma beigšanas – viņi uzaicināti darbā bijušajās prakses vietās. Divi audzēkņi šoruden jau sākuši studijas Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Kad pabeigs augstskolu, viņi būs vides un ūdenssaimniecības inženieri.”

Lopkopības tehniķi ar labu profesionālo pieredzi

Ar izcilām sekmēm tehnikumu pabeidzis arī vidusskolas lopkopības tehniķu kurss. Viņu vidējā atzīme profesionālās kvalifikācijas eksāmenā – 9,5 balles. Skolotāja Ruta Kalniņa saka vissirsnīgāko paldies visiem skolas sadarbības partneriem, kas jaunietēm nodrošināja labas prakses vietas un deva iespēju regulāri papildināt zināšanas un nostiprināt profesionālās iemaņas praktiskajās nodarbībās savās zemnieku saimniecībās. Darba tirgū izies zinošas jaunās speciālistes, kuras izcili pārzina gan lopkopības mehanizāciju, veterinārijas un agronomijas pamatus, gan dzīvnieku labturību, kā arī visu, kas saistīts ar selekciju un mākslīgo apsēklošanu.  Jaunietes mācību laikā ieguvušas arī traktortehnikas vadītāju apliecības.

Gandrīz visiem jau ir darba vietas!

Skolotājiem liels prieks un gandarījums arī par nākamajiem celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķiem, kuru augstās atzīmes profesionālās kvalifikācijas eksāmenā apliecina – darba tirgū izies zinoši jaunie speciālisti.  Rīt izlaidums. No pirmdienas vairākums nākamo “ceļinieku” strādās respektablos Latvijas ceļu būves uzņēmumos, kur viņus uzaicinājuši darbā profesionālās kvalifikācijas prakses vadītāji. No sirds priecājamies un lepojamies ar saviem jauniešiem!

Tehnikuma jaunie “vetiņi”

Profesionālās kvalifikācijas eksāmena laikā sirds straujāk pukstēja gan audzēkņiem, kuri profesiju apguvuši neklātienē, gan klātienes jauniešiem. Nākamie “vetiņi” neslēpa – bija satraukums, jo šī ir profesija, kurā jāmācās visu mūžu… Zināmā mērā ir arī mazliet bēdīgi, jo šādā sastāvā viņi visi kopā vairs nesatiksies tik bieži. Taču pāri visam, protams, ir prieks par to, ka jau pavisam drīz viņi strādās savā izvēlētajā profesijā. Arī veterinārārsta asistents ir Latvijas un citu valstu darba tirgū ļoti pieprasīta profesija.

Daži jaunieši līdz nākamā gada sākumam pastrādās un turpinās studijas augstskolā.

Šis dzīves posms Smiltenes tehnikumā strauji tuvojas noslēgumam. Taču “vetiņi” nekad nav bijuši no skumjajiem. Vēl jo vairāk tāpēc, ka viņi visi zina: šeit vienmēr gaidīs viņu skolotāji, jaunākie skolasbiedri un mīļās vietas, pa kurām pastaigājoties, allaž varēs atsaukt atmiņā skaistākos, kopā piedzīvotos brīžus.

Jēkabu uz profesionālās kvalifikācijas eksāmenu šodien pavadīja sunīte Okija. Nākamais veterinārārsta asistents smaida, ka viņas mīlošā klātbūtne nesusi veiksmi – viņš izvilcis vieglu biļeti!

Okija ir ļoti saimnieciska. Fotosesija viņu neinteresē. Bet būvdarbi skolas dienesta viesnīcā – tie gan…

Fotogalerija 

 Baiba Vahere