2024. gada 25. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Grundzāles pamatskola iepazīst mikrozaļumu audzēšanu

Lai veicinātu skolēnu interesi par STEM mācību priekšmetiem un lauku saimniecībām kā mācīšanās vidi 23.janvārī grupa skolēnu (no katras klases pārstāvis) kopā ar skolotāju Ilvu piedalījās praktiskajā nodarbībā “Mikrozaļumu audzēšana”, kas norisinājās Erasmus+ projekta “No skolas uz lauku saimniecību” ietvaros. Skolēni viesojās pie mikrozaļumu audzētājas un skolas skolēnu mammas Irinas Čžou.

Nodarbības sākumā degustējām mikrozaļumu salātus. Bija jānosauc salātu sastāvdaļas. Tas nemaz nebija viegli! Pēc degustācijas secinājām, ka tie visiem garšoja un šādus salātus varētu iekļaut ikdienas ēdienkartē. Pārrunājām mikrozaļumu labo darbiņu mūsu organismā, cik svarīgi uzturā lietot šķiedrvielas. Tā ir vitamīnu bumba ziemas tumšajos mēnešos, kā arī vizuāli atdzīvina ēdienu ar savu košo zaļumu.

Irina iepazīstināja ar savu hobiju – mikrozaļumu audzēšanu. Sākumā tos audzējusi tikai savai ģimenei. Tagad viņa ir pašnodarbinātā,  mikrozaļumus audzē arī pārdošanai. Jaunieši atzina, ka noder sociālajās zinībās gūtās atziņas par uzņēmuma veidošanu. Te nepieciešami aprēķini, kur izmantojamas matemātikā gūtās zināšanas.

Nodarbība turpinājās telpā, kur tiek audzēti mikrozaļumi. Irina dalījās savā pieredzes stāstā. Redzējām procesu, to saistījām ar dabaszinībās mācīto – gaismas, siltuma mitruma ietekme augu augšanas procesā.

Atbildīgākā nodarbības daļa – praktiska darbošanās. Mums bija jāiesēj 5 veidu dažādi mikrozaļumi, lai pēc nedēļas skolēni tos var degustēt skolā. Uzzinājām, ka dažas sēkliņas vispirms vajag izmērcēt, lai tās labāk augtu.

Pēc nodarbības secinājām, ka mikrozaļumus var izaudzēt katrs, ja vien to vēlas. Nepieciešami seši pamatelementi: trauciņš, zeme, sēklas, ūdens, siltums un gaisma.

Visi atzina, ka šādas nodarbības rosina interesi par STEM mācību priekšmetiem skolā.

Un pēc nedēļas visas klases tad nu degustēja izaugušo. Daudzi skolēni mikro zaļumus garšoja pirmo reizi, it īpaši nezināms likās pakčojs jeb Āzijas kāposts. Lai gan dažiem likās, ka tāda zāle vien ir, tomēr maizītes ar zaļumiem pazuda nemanot. Un veselība šajā slimību laikā ir pats vērtīgākais!

Paldies mikrozaļumu audzētājai Irinai!

Skolotāja Ilva Harkina