2023. gada 29. sept.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Ekspresis “Smiltenes vidusskola – lielā dzīve” jau ceļā!

4.jūnijā no Smiltenes vidusskolas lielajā dzīvē devās 12. klašu ekspresis. Absolventiem drošu un aizraujošu ceļojumu vēlēja Smiltenes novada pašvaldības priekšsēdētājs Edgars Avotiņš un skolas direktore Ilze Vergina.
Par izciliem mācību sasniegumiem Ministru prezidenta atzinību saņēma 12. b klases skolniece Santa Vintere. Ja viss notiks, kā iecerēts, viņas turpmākais ceļš vedīs uz Orhūsas Universitāti Dānijā, kur Santa studēs kognitīvās zinātnes. Santas izcilās sekmes izlaidumā tika novērtētas arī ar Smiltenes novada pašvaldības stipendiju un skolas 2004. gada absolventes Gintas Patelas prēmiju. Šo prēmiju Smiltenes vidusskolas absolventi saņem pirmoreiz.  Santa saka vissirsnīgāko paldies gan par šīm, gan par citām mācību laikā saņemtajām stipendijām. Dānijā studēt nav lēts prieks un šī naudiņa viņai lieti noderēs. Bet no vidusskolas gadiem, no kuriem divi pagāja pandēmijas zīmē, Santai visvairāk atmiņā paliks tie īpašie brīži, kad klasesbiedri atkal varēja būt kopā klātienē, doties ekskursijās un skaistā izlaiduma ballīte “Trīssaliņās”.

Arī Smiltenes vidusskolas pašpārvaldes prezidents Kārlis Sīmanis ir ceļa jūtīs uz augstskolu. Gaidot vidusskolas atestātu, viņam jāizšķiras, uz kuru no divām izvēlētajām augstskolām doties. “Man interesē gan IT joma, gan starptautiskās attiecības. Tāpēc ļoti grūti izšķirties,”  atzīst Kārlis, kurš, beidzot skolu, par labu mācību un aktīvu sabiedrisko darbu saņēma Smiltenes novada pašvaldības  stipendiju un Simtgades stipendiju, ko jau piekto gadu piešķir Finanšu ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija un VAS “Latvijas Loto”. “Stipendijas lieti noderēs studiju laikā. Jā, ir arī gandarījums, ka mans paveiktais pamanīts un novērtēts,”  neslēpj Kārlis, sakot paldies vidusskolai par skaistajiem, tajā pavadītajiem gadiem. Tos viņš atcerēsies vienmēr…

Par godprātīgo attieksmi pret mācību darbu Smiltenes vidusskolas absolventes Gintas Patelas prēmiju saņēma arī 12. a klases skolnieks Ginters Ķelps, kurš visus skolas gadus ļoti centās, lai savu sasniegtu savu augstāko rezultātu. Ginters dosies studēt vai nu uz Rīgas Tehnisko Universitāti vai Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju. “Piešķirtā prēmija ļoti noderēs. Liels paldies par to,”  saka Ginters. Smiltenes vidusskola pavadītais laiks viņam visvairāk paliks atmiņā ar jauko kopmītņu dzīvi, savienojošā korpusa būvniecību un klases kopīgo gatavošanos Aerobikas festivālam.

“Uz Smiltenes vidusskolu atnācu no mazas lauku skoliņas,”  stāsta 12. a klases skolniece Ance Pakalne, Zadiņu dzimtas prēmijas laureāte un Smiltenes novada pašvaldības stipendijas ieguvēja.  “Paldies skolotājiem, kuri mani tik labi sagatavoja mācībām vidusskolā, jo tajā nevienu mirkli nejutos nelāgi par to, ka pamatskolā kaut ko nebūtu apguvusi. Gluži pretēji…

Beidzot vidusskolu, visgrūtāk bija šķirties no skolasbiedriem un jaukajiem skolotājiem, ar kuriem vienmēr bija interesanti parunāties ne vien par mācībām, bet arī par dzīvi,”  atzīst Ance. “Tāpat ļoti augstu novērtēju skolas skaisto vidi, ko paspējām izbaudīt pēdējā mācību gadā. Vissirsnīgākais paldies Zadiņu dzimtai un Smiltenes novada pašvaldībai par piešķirtajām stipendijām! Tas būs labs atbalsts, ieejot dzīves jaunajā posmā.”  Ance mācībās ieguldīja lielu darbu, jo apzinājās – lai tiktu un pēc tam mācītos augstskolā, vidusskolas zināšanas būs ļoti svarīgas. “Un ja vēl to novērtē arī citi, protams, ir prieks un gandarījums.” Ance šobrīd vēl domā, vai studēs komunikācijas zinātni, kultūras menedžmentu vai medicīnu. Viens ir skaidrs – darbs, kurā jāpavada ilgas stundas vienai pašai pie datora, nav viņai. “Vēlos, lai mana profesija būtu saistīta ar cilvēkiem, lai ar savu darbu varu kādam palīdzēt, lai katra diena būtu citāda.”

Smiltenes novada pašvaldības stipendiju bez jau minētajiem skolēniem saņēma arī 12. klases absolventi arī Sanija Anuščenko, Sanija Reičela Feldmane, Vita Vanaga, Andris Jansons, Niklāvs Korkunovs, Miks Matīss Liepiņš, Eleonora Puseva.

Laiks, kurā meklējam atbildes un dziļumu

“Šis atkal ir Imanta Ziedoņa laiks, kurā meklējam atbildes, dziļumu, domu,” klātesošos uzrunāja Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina. “Šonedēļ Imanta Ziedoņa vārdu pieminam arī viņa mīļā Auķīša (aktrises Ausmas Kantānes) mūžības stāstā.

Imants Ziedonis, pats būdams liels dzejnieks, rakstīja par Raini, par to, ka pats būtiskākais jēdziens Raiņa dzīvē un darbos ir atbildība: Jāzepa atbildība brāļu priekšā, Lāčplēša atbildība, Spīdolas, Baibiņas atbildība…

Laikā, kad pasaule atsakās ticēt nākotnei, kad dzīvojam noliegumā, mūsu uzdevums ir izdarīt visu, lai saglabātu un tālāk attīstītu savas tautas radošās, mieru prasošās un gaismu nesošās vērtības. Saudzēt un pilnveidot to garīgo spēku, kas uzvar raupjo matēriju.

Absolvent, tā ir pārliecība, dzīves uzskats, ka pasaule – tā ir iespēja un tikai iespēja, nevis neiespēja. Vai tu gribi pasaulei dāvināt savas būtības labāko daļu?”
12.klašu ekspresī
Jaunieši, kuri šajā sarežģītajā laikā ieguvuši vidusskolas izglītību, apliecinājuši spēju savā izaugsmē ieguldīt lielu darbu, patstāvību, mērķtiecību, prasmi sadarboties, vēlmi neapstāties pie vieglāk sasniedzamajām uzvarām un nepadoties, sastopoties ar nestandarta situācijām. Viņi labi zina, ka arī turpmākajā ceļā būs vēl daudz jāstrādā, lai piepildītu lielākos sapņus.
12.klašu ekspresis jauniešus pirms došanās ceļā vēlreiz izvizināja pa tām vietām, kurās viņi vidusskolas gados kopā bijuši vislaimīgākie. Atmiņās atgriežoties pirmajā kopīgajā pasākumā “Trīssaliņās”, kur visi pie ugunskura dziedāja un runājās par sapņiem un dzīves mērķiem. Šķiet, pavisam nesen viņi pirmajā septembrī – kāds pirmo, kāds desmito reizi – devās gājienā no Smiltenes pilsētas kultūras centra uz skolu. Pēc svinīgā pasākuma – pirmā kopīgā fotogrāfija un tāpat arī 1. septembrī pēc gada un diviem.
Trīs kopā pavadītajos gados sakrājies daudz īpašu brīžu, kurus viņi atcerēsies vienmēr – ballītes, 10. klašu iesvētības, ekskursijas, dejas līdz rīta gaismai, došanos uz Zaķusalu, lai turētu īkšķus par Kārli, kurš piedalījās TV spēlē “Gudrs, vēl gudrāks”. Kartona BMW ar uzrakstu “Sīmanim augsts līmenis” joprojām ir braukšanas kārtībā.

Un tad pietura “Mājsēde”, kurā klasesbiedri brīžiem kļuva par skolotājiem, pārbaudes darbi par grupu darbiem un ballītes bijās ar datorspēlēm katram no savas mājas. Skolas jauniešu pašpārvaldes prezidents Kārlis vienmēr centās visus sasmīdināt, liekot smieklīgus fona attēlus un ekonomikas stundas laikā klapējot karbonādes.

“Bēcīši” ar vismīļākajām atmiņām atceras skolotājas Ilvas Dūmiņas dvīnīšu kristības un atkalsatikšanos pēc pandēmijas.

Tad nāca Žetonu vakars – vēl viens aizkustinošs pasākums ar pašu iestudētu lugu un dziesmām, kurām vārdus arī sacerēja divpadsmitie paši. Pēc tam ballīte, kur jautrība sita augstu vilni un divpadsmitie kopīgā čūskiņā, dejojot Genovevu, pirmoreiz svinēja svētkus skolas jaunajā zālē.

Absolventu ekspresis piestāja arī kustīgākajā skolas gadu pieturā “Aerobikas festivāls”. Šreks, Fiona, Drag queen karalienes, Remzija šovs, Eirovīzija – kas tika nebija izdomāts, lai skatītājiem uzdāvinātu iespējami vairāk prieka.

Tad pietura “Dārza svētki skolotājas Evitas pagalmā” un drīz vien pēc tam klāt arī pieturas, kurās viņi būs mīļi gaidīti vienmēr – un “Mājas” un “Skola”, kur iegūtas zināšanas – ceļamaize turpmākajam izaugsmes ceļam.

Teksts: Baiba Vahere

Foto: Vilnis Izotovs