2024. gada 25. febr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Dāvis Grabovskis, Kārlis Ots un Marks Sdobnikovs uzaicināti uz vācu valodas valsts 54. olimpiādi

Smiltenes vidusskolas 11.klases skolnieks Dāvis Grabovskis, kā arī 12. klases skolnieki Kārlis Ots un Marks Sdobnikovs uzaicināti pārstāvēt Smiltenes vidusskolu vācu valodas valsts 54.olimpiādē. Puišiem olimpiādei sagatavoties palīdzēja vācu valodas skolotāja Janīna Ķergalve.

“Mācīšanās ir mūsu investīcijas nākotnē. Ja vēlamies piepildīt savus sapņus, tad bez zināšanām nu nekādi,” atzīst Marks. Dāvis un Marks šogad plāno kārtot arī vācu valodas dimplomeksāmenu (DSD 2). Puiši pagaidām vēl nav izlēmuši, kur studēs pēc vidusskolas beigšanas, bet pārliecināti, ka labas svešvalodu zināšanas noderēs vienmēr. Gan studijās, gan turpmākajā dzīvē.

Vācu valodas valsts olimpiādes novada kārta notika tiešsaistē. Dāvis, Kārlis un Marks saka, ka šogad tā bijusi nedaudz vieglāka, nekā iepriekšējā mācību gadā. “Interesants bija uzdevums, kurā vajadzēja pārzināt jauniešu biežāk lietotos frazeoloģismus,” stāsta Dāvis, kurš šogad piedalījies arī bioloģijas, vēstures un atklātajā matemātikas olimpiādē. Vēl viņš plāno piedalīties fizikas un, ja viss notiks, kā iecerēts, arī ģeogrāfijas olimpiādē. “Dalība olimpiādēs var nodrošināt priekšrocības, bonusa punktus, lai tiktu augstskolā,” savu viedokli pauž Dāvis.  “Tām gatavojoties, var vairāk uzzināt, paplašināt redzesloku, izvērtēt jau esošās zināšanas un saprast, kurās jomās vēl jāpiestrādā.” Par līdz šim sasniegto Dāvis visvairāk pateicīgs ģimenei. “Vācu valodas gramatikā daudz palīdzēja vācu valodas skolotāja Janīna Ķergalve.  Redzesloka paplašināšanā nozīmīga ir arī grāmatu lasīšana. Esmu liels lasītājs jau kopš bērnības. Tagad vāciski lasu tikpat brīvi kā latviski.”

Dāvim brīvajā laikā patīk lasīt zinātnisko literatūru, kas īpaši noder, gatavojoties mācību priekšmetu olimpiādēm. “Grāmatas ņemu no bibliotēkas. Mums arī mājās ir plaša bibliotēka.” Vēl Dāvis brīvajā laikā raksta dzeju un izbauda pastaigas dabā. Laika gaitā sakrājušies jau diezgan daudzi dzejoļi. “Pagaidām par publicēšanu vēl nedomāju, bet var jau būt, ka kādreiz arī izlemšu atlasīt labākos un publicēt,” atzīst Dāvis.

Arī Kārlis, tāpat kā Dāvis, labprāt lasa grāmatas vācu valodā. Visbiežāk tās ir grāmatas par vēsturi, kas Kārli interesē visvairāk. Kārļa otra lielākā aizraušanās ir šahs. Vidusskolā jau notikuši divi viņa organizētie šaha turnīri un drīz būs trešais. “Man ļoti patīk piedalīties šaha turnīros. Smiltenē tādu nav, tāpēc nolēmu kaut ko lietas labā darīt pats. Lai prieks arī skolasbiedriem.” Vēl Kārlim brīvajā laikā patīk skatīties filmas un viņš dzied Smiltenes vidusskolas jauniešu korī “Lido”. “Pagājušajā vasarā bijām uz Dziesmusvētkiem. Tas bija viens no skaistākajiem vasaras notikumiem ar daudz pozitīvām emocijām,” atzīst Kārlis.

Vācu valoda ir viens no mācību priekšmetiem, kas Kārlim padodas vislabāk. Bet par interesantākajiem mācību priekšmetiem viņš uzskata matemātiku un fiziku, kur “jāpalauza galva”, kā saka Kārlis. Vidusskolā viņš padziļināti apgūst fiziku, matemātiku un angļu valodu. Marks – matemātiku, programmēšanu un angļu valodu. Savukārt Dāvis izvēlējies vides un sociālo zinātņu virzienu, ar kuru, visticamāk, būs saistīta arī viņa nākotne.

Marks brīvajā laikā kopā ar draugiem nododas dažādām sportiskām aktivitātēm. “Lai gan, godīgi sakot, brīvā laika mums šobrīd 12. klasē ir ļoti, ļoti maz,” atzīst Marks.

Turēsim īkšķus, lai mūsu zinošajiem puišiem – Markam, Kārlim un Dāvim – rīt olimpiādē vislabākie panākumi! Lai jaunā pieredze palīdz turpmākajā izaugsmē!

Teksts: Baiba Vahere

Foto: Jānis Ūdris, no personiskā arhīva