2024. gada 24. apr.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga piemiņas pasākums Limbažos

5.maijā Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina kopā ar skolas 10. klases pārstāvjiem Regnāru Tammu, Eduardu Dāvi Putrāli, Martu Kulbergu, Amandu Kristu Zariņu un Alisi Zvejnieci piedalījās Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga svinīgās maiņas pasākumā Limbažu Valsts ģimnāzijā.
Pasākuma pirmajā daļā skolēni no desmit Ziemeļvidzemes skolām – Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga glabātājām Cēsīs, Valmierā, Limbažos, Mazsalacā, Rūjienā, Valkā, Gaujienā, Alūksnē, Stalbē un Smiltenē viens otru iepazīstināja ar prezentācijām par savu skolu, kā arī pastāstīja par pēdējos divos gados paveikto.

Ar jauniešiem tikās viceadmirālis Andrejs Gaidis Zeibots, Jaunsardzes Vidzemes novada pārvaldes vadītājs Aigars Savickis un VISC Neformālās izglītības departamenta vadītāja Agra Bērziņa, rosinot viņus šajā laikā it īpaši novērtēt brīvības un neatkarības nozīmi, kā arī aicinot būt aktīviem un darīt visu iespējamo, lai šīs vērtības nosargātu.

Skolēni piedalījās diskusijā par demokrātijas stiprināšanu.

Pēc tam visi devās gājienā, lai noliktu ziedus piemiņas vietās pirmajam Latvijas armijas virspavēlniekam, vecākajam Lāčplēša ordeņa kavalierim Dāvidam Sīmansonam, kā arī Latvijas Republikas valsts himnas autoram Baumaņu Kārlim un Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem.

Pasākums noslēdzās ar svētbrīdi Limbažu sv. Jāņa baznīcā, kur jauniešus uzrunāja vadīja mācītājs un Zemessardzes kapelāns – majors Raimonds Krasinskis. Dziedāja Limbažu Valsts ģimnāzijas jauniešu koris. Dievnamā Limbažu valsts ģimnāzijas pārstāvji Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karogu svinīgi nodeva glabāšanā Gaujienas pamatskolai.

“Limbažu Valsts ģimnāzijas skolēni un skolotāji bija ļoti parūpējušies, lai ikviens pasākumā justos ļoti gaidīts,”  atzīst Alise Zvejniece. “Bija tik interesanti skatīties citu skolu prezentācijās! Viens uzdevums, bet tik dažādi izpildījumi. Ļoti patika arī svinīgās uzrunas, kurās Latvijas armijas un Zemessardzes pārstāvji  aicināja novērtēt to, ka dzīvojam demokrātiskā valstī. Dzirdētais rosināja nepalikt malā un būt aktīviem. Arī tik sarežģītā situācijā, kādā pasaule nonākusi šobrīd, varam maziem solīšiem iet pretim lielajam mērķim. Piemēram, atbalstot un iedrošinot ukraiņu skolēnus, kuri mācās mūsu klasē.  Pasākumā daudz tika runāts arī par vienotību un savstarpējo uzticēšanos, kas īpaši būtiska, kādai valstij nonākot kritiskā situācijā.

Varam būt lepni, ka Smiltenes vidusskola Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga glabātāja bijusi trīs reizes – 1937., 2003. un 2015. gadā.

Ja būs iespēja, nākamgad noteikti braukšu uz šo pasākumu atkal.”

Eduardu Dāvi Putrāli pasākums īpaši uzrunājis ar patriotismu. “Ikdienā kamēr nekas ļauns nenotiek, par šādām lietām parasti neaizdomājamies, bet Cēsu pulka Skolnieku rotas puiši bija mūsu vecumā…

Kad man paliks 18, domāju stāties Zemessardzē. Uzskatu – katram jaunietim, vīram jābūt gatavam aizstāvēt savu valsti vispirms pašam, nevis jāgaida, kad to viņa vietā darīs kāds cits. Ukrainā notiekošais tikai kārtējo reizi apliecina, ka nemaz tik drošā situācijā neesam. Zemessardzes pārstāvji, kuri pasākuma laikā tikās ar skolēniem, teica, ka pēdējā laikā katru dienu vairāki desmiti jauniešu iestājas Zemessardzē. Kritiskā situācijā žēlošanās neko nedot. Svarīga aktīva rīcība. Prieks, ka daudzi jaunieši ir gatavi vajadzības gadījumā aizstāvēt savu valsti, nevis domā par bēgšanu no tās.”

Foto: Ilze Vergina

Teksts: Baiba Vahere