2022. gada 12. aug.
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Aicina jauniešus būt “pretstraumētājiem”

Kā apzināties un pārvaldīt svarīgākos resursus, lai sev atvēlēto laiku nodzīvotu kā lācis, kurš spēj īstajā brīdī pagriezties pret straumi un pirmais noķert visvairāk zivis, nevis allaž izvēloties vieglāko ceļu, paliekot viduvējībā? – To 21.februārī kopā ar personīgās produktivitātes treneri Kristapu Kravali pasākuma “Karjera sākas jau šodien!” laikā centās noskaidrot Smiltenes vidusskolas devīto klašu skolēni un vidusskolēni.

“Cilvēki dzīves noslēgumā neskumst par to, ka bijuši drosmīgi, atvērti, labestīgi un uzdrīkstējušies piepildīt savus sapņus. Taču ļoti daudzi nožēlo, ka pakļāvušies pelēkajai masai, vairākumam,” jauniešus uzrunāja Kristaps Kravalis, iedrošinot viņus izvirzīt augstus mērķus un iet taisnāko ceļu, lai tos sasniegtu.

Kristaps Kravalis ir arī fonda “Viegli” apbalvojuma “Laiks Ziedonim” vairākkārtējs nominants, Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Jaunatnes nozares vadītājs, vispusīgi veselīga dzīvesveida un personības izaugsmes kustības “HiPotential.lv” veidotājs, spēļu un atrakciju uzņēmuma “PlayPotential.lv” īpašnieks.

Tikšanās laikā izaugsmes treneris jauniešiem parādīja, kā izstrādāt savu personiskās izaugsmes plānu, sākot ar maziem rīta un vakara rituāliem, kas stiprina raksturu un palīdz ātrāk sasniegt izvirzītos mērķus. Tos, kuri uzdrošinās iet pret straumi, Kristaps Kravalis sauc par “pretstraumētājiem”.

“Ja katrai dienai izvirzīsiet savu mērķi un centīsieties to sasniegt, jūs jau būsiet “pretstraumētāji”! Un pirmo savā ceļā vienmēr centieties “apēst vardi” – paveikt to jūsu personiskajā izaugsmē nozīmīgo darbu, kuru gribas darīt vismazāk!”

Savā dzīvē Kristaps Kravalis vadās pēc atziņām: “Ja puķe nezied, jāmaina nevis puķe, bet jānodrošina tai vide, kurā viņa aug!
Ja vēlaties sevi ar kādu salīdzināt, tad – tikai ar sevi vakardien!”

Dažādos laikos dažādi “ziloņi”

Personības, kurām uz Kristapa Kravaļa garīgo izaugsmi bijusi vislielākā ietekme, ir viņa vecmāmiņa, kura pirmā iepazīstinājusi ar ticību, mamma un teologs Juris Cālītis, kurš iedvesmojis gan ar savu ticību, gan drosmi un dzīves piemēru.

“Dažādos laikos man ir bijuši dažādi “ziloņi”, kas palīdzējuši sasniegt un nonākt tur, kur esmu šobrīd. Joprojām esmu ļoti pateicīgs savai mammai par to mīlestību un rūpēm, ko viņa man veltīja. Kādreiz uz saviem semināriem uzaicinu arī viņu. Redzot viņu sēžam zālē, pārņem patīkams siltums. Ļoti gribas, lai arī viņa izjūt, ka tas, ko viņa ieguldījusi manī, nav veltīgs.

Jaunieša izaugsme ļoti lielā mērā atkarīga no vides, kurā viņš nonāk. Manā dzīvē liels pagrieza punkts bija ieiešana Rīgas Vecās Sv.Ģertrūdes draudzē, kur tad, kad man bija 18 gadi, bija ļoti daudz progresīvi domājošu jauniešu, kuri šobrīd dzīvē tikuši ļoti tālu.

Lai izaugsmē neapstātos, regulāri eju uz dažādām augstskolām, tiekos ar mācībspēkiem, uzzinu, ko viņi lasa. Daudz jaunu atziņu iegūstu arī no lektoriem, kurus uzaicinām uz jauniešu pasākumiem. Esmu atvērts arī interneta videi – klausos podkāstus, lasu intervijas.

Mani ļoti iedvesmo kanādiešu izcelsmes klīniskā psihologa Džordana Bernta Pītersona darbi. Daudz vērtīgu atziņu var gūt arī Stīvena R.Koveja grāmatā “Ļoti veiksmīgu cilvēku septiņi dzīves paradumi”.

Tikšanās notika ar ESF projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0./16/I/001 atbalstu.

Baiba Vahere