2023. gada 24. marts
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

23. jūlijā notiks vizuālā mākslas konkursa “Jāzepa Vītola mūzika 2022” izstādes “ZIEMEĻBLĀZMA” atklāšana un laureātu apbalvošana

Vizuālā mākslas konkursa “Jāzepa Vītola mūzika 2022” ietvaros tika iesūtīti 259 darbi piecās vecumā grupās. Aktīvākie bija audzēkņi vecuma grupā no 10 – 12 gadiem, kur tika saņemti 137 darbi. Skolēnu darbus vērtēja – pedagoģe un arhitekte, J. Vītola memoriālā muzeja “Anniņas” vadītāja Ineta Riepniece; interjera dizainere Alise Jaukule; fotogrāfe Inese Lukjanoviča; mākslas pedagoģe Vizbulīte Jaukule. Pieaugušo darbus vērtēja bērnu žūrija – Egija Auziņa, Enja Lazdiņa un Alīna Estere Orlova/Gaujienas mūzikas un mākslas skolas audzēkņi/.

LAURĀTU SARAKSTS

Konkursu organizē Gaujienas mūzikas un mākslas skola sadarbībā ar Jāzepa Vītola memoriālo muzeju „Anniņas”, Gaujienas pagasta pārvaldi un biedrību „Vītolēni”, lai popularizētu Jāzepa Vītola mūziku. Katru gadu tiek izsludināta aktuālā gada tēma, konkrēts Jāzepa Vītola skaņdarbs un tehnika, kādā veidojami mākslas darbi.

2022.gada tēma – „Ziemeļblāzma”  Kantātes „Ziemeļblāzma” (op.45) jauktam korim ar baritona solo un orķestra pavadījumu pirmatskaņojums paša Vītola vadībā notika 1913.gada 1.septembrī, Rīgā, Mīlgrāvī, Augusta Dombrovska jaunuzceltās kultūras pils „Ziemeļblāzma” atklāšanas pasākumā. Muzikologi akcentē latviskuma iezīmes kantātes uzbūvē, muzikālā materiāla iekrāsojumu tautas melodikas noskaņās. Zīmīgi, ka šī kompozīcija sarakstīta Pirmā pasaules kara priekšvakarā un vārdu autors ir revolucionārais dzejnieks Leons Paegle. Jāzeps Vītols politikā neiesaistījās, tomēr nav šaubu, ka revolucionārā tematika un Tēvzemes mīlestība neapzināti atspoguļojas viņa daiļradē. Kopumā spilgti nacionālajās kora balādēs Jāzeps Vītols izveido skaņu gleznas, kurās harmonija un kora tembru krāsas atainojas lielos, masīvos skaņu krāsu triepienos.

Konkursa mērķis – Rosināt tēlaino domāšanu mūzikas un tēlotājmākslas mijiedarbībā.

Informāciju sagatavoja:

Vanda Jurita Markova

Digitālā mārketinga un komunikācijas speciāliste